Advertisement

Yatırımcılar Pazartesi günü, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin özel sektör tahvil piyasasına ne kadar fon sağlamaya hazırlandığına ilişkin ilk ipucunu edinecekler.

AMB, Frankfurt saatiyle 15:45'te şirket tahvillerinde alım yapmaya başladığı 8 Haziran'dan bu yana ne miktarda aldığını açıklayacak. Commerzbank AG analistlerinin Pazartesi günkü bir müşteri notuna göre merkez bankası tarafından ifade edilecek olan sayı, yalnızca alımların başlandığı ilk günde gerçekleşen ikincil piyasa işlemlerini kapsayacak ve muhtemelen 170 (192 milyon dolar) milyon euro ile 210 milyon euro arasında olacak.

Konuya ilişkin bilgi sahibi kaynaklara göre AMB, sorunlarla mücadele eden otomobil üreticisi Volkswagen AG ve Telecom Italia SpA tahvilleri alım yaparak kurumsal tahvil piyasasına geniş bir yelpazeden giriş yaptı. Telecom Italia SpA'nın kredi notu üç kredi derecelendirme kuruluşunun ikisinin nezdinde çöp tahvil statüsünde bulunuyor. Morgan Stanley ve Commerzbank tahminelerine göre aylık tahvil alımlarının toplamı, AMB'nin büyümeyi destekleme çabalarının başlamasıyla birlikte 3 milyar euro ve 5 milyar euro arasında olacak.

Lonra'da Mirabaud Asset Management sabit getirili varlıklar birim başkanı Andrew Lake, “Daha önceki alım programları hayal kırıklığına uğratmıştı. Başarıya ulaşıp ulaşmadığını görmemiz gerekiyor” dedi.