Advertisement

ABD'de oldukça kötü gelen tarım dışı istihdam verisi sonrası gözler bu haftaki Fed toplantısına çevrildi. İntegral Menkul Değerler Araştırma Müdürü Tuncay Turşucu ve ekonomist Haluk Bürümcekçi Fed beklentilerini ve piyasaya dair merak edilenleri Bloomberg HT'deki Akıllı Para programında Açıl Sezen'e anlattı.

Turşucu; Fed'in Çarşamba günkü söyleminde ne daha şahin, ne de güvercin olacağını, aynı tonunu sürdüreceğini, bunun da fiyatların içerisinde olduğunu kaydetti.  

Turşucu konuya dair, "Fed dün neyse bugün de aynı tonda ve duruşta olacaktır. Fed eğer bu yönde bir adım atarsa global piyasalarda çok fazla dalgalanmaya neden olacağını zannetmiyorum" yorumunu yaptı.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi bu toplantıda üyelerin faiz tahminlerinin ortalamasına bakılacağını belirterek "Son toplantıda yılda 2 faiz artış tahmini vardı, bunun değişeceğini zannetmiyorum. Fed 2 faiz artış tahminini korursa bile 2017 ve 2018 tahminlerini aşağı çekme ihtimali yüksek...

Yellen'in konuşması riskli olabilir, ancak gelecek aylarda faiz artışı olur gibi bir söylemde bulunması için elinde bir veri yok. Dolayısıyla çok net olamayacaktır" yorumunu yaptı.

Burgan Yatırım Yurtiçi Satış Sorumlusu Yasin Demir ise Fed'den yaz aylarındaki toplantılarda faiz artışı yapabileceği türünden  söylemde bulunmasının gelişen piyasalarda sıkıntı yaratacağını belirtti. Demir "Bu durumda doların ilave değer kazançlarını, paritenin 1.10'ları test ettiğini görürüz. Risk iştahının azaldığı bir dönemde etkisini negatif olarak daha sert hissettirir" yorumunu yaptı.

- "Kötü gidiş devam edebilir"

TL varlıklara ilişkin beklentilerini açıklayan Bürümcekçi "Genel olarak baktığımızda güzel bir hikaye görünmüyor, kendimize özgü risklerin de olduğu bir dönemdeyiz. Ben kötü gidişin devam edeceğini düşünüyorum" yorumunu yaptı.

- Merkez ne yapar?

Bürümcekçi gelecek hafta bankanın 50 baz puan indirimle yoluna devam edeceğini söyledi. Bürümcekçi "2. çeyreğe yavaşlamayla girdik, kredilerde zayıf seyrin sürdüğünü görüyoruz, kur olarak korkulan bir yerde değiliz, gelişen ülke tahvil faizlerinde yükseliş görmedik. O yüzden MB 50 baz puanla yoluna devam edecektir" diye konuştu.

Tuncay Turşucu da MB'nin üst bantta en fazla 50 puanlık indirim yapacağını belirtti. 50 baz puanlık indirimin kurda çok etkisi olmayacağını ifade eden Turşucu, "tam faiz indirimi yaptığı günlerde TL aleyhine rüzgar oluşursa yukarı hareket olur ama ben faiz indiriminin fiyatlarda olduğunu düşünüyorum hatta karardan sonra TL'de rahatlama bile olabilir" yorumunu yaptı.