Advertisement

Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılacağına dair endişelerinin derinleşmesiyle, küresel piyasalardaki düşüşleri takip ederek iki ayın düşüğüne geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Londra'da saat 16:30 itibariyle yüzde 1.6 düştü. Hisse senetleri cuma günü Şubat ayının en düşüğünden beri, politik ve mali olaylar öncesi riskli varlıklara yönelik çekincelerin artmasıyla, en büyük düşüşünü kaydetti. Hisse senedi endeksi, Mart ayından beri 25 puandan daha az bir aralıkta seyrederek, Şubat düşüğünden yüzde 16'lık sıçrayışına tutunmakta zorlandı. Hisse senedi volatilite endeksi yüzde 14 sıçrayarak, Ağustos'tan beri en büyük dört günlük yükselişine yöneldi.

İngiltere'nin Avrupa Birliği'ndeki geleceğini belirleyecek olan referandum 23 Haziran'da yapılacak. Küresel finans piyasalarındaki, ülkenin birlikte kalacağına yönelik iyimserlik, geçtiğimiz haftanın ortalarından beri anketlerin oylama sonuçlarının çok yakın olacağını göstermesiyle, yerini korkuya bıraktı. Yatırımcılar ayrıca Fed'in faiz kararını ve Janet Yellen'in karar sonrası açıklamalarına hazırlanıyor. Bunların yanı sıra 26 Haziran'daki İspanya genel seçimleri de odak halinde.

Cenevre'de Mirabaud'un kıdemli hisse senedi satış traderı John Plassard, "Çok fazla belirsizlik var ve önümüzdeki günlerde düşüşlerin yeni seviyelere doğru devam ettiğini görebiliriz." dedi ve "Kimse faiz artırımı beklemese de, herkesin kulağı Janet Yellen'in açıklamalarında olacak. Brexit oylamasından 10 gün ve uzağız ve ardından da İspanya genel seçimleri gelecek. Petrol düşük seyrediyor ve volatilite ise birkaç ayın zirvesinde." diyerek görüş bildirdi.

İtalyan Banca Popolare di Milano Scarl ve Banca Monte dei Paschi di Siena SpA en az yüzde 9.4 düşerek, bankacılık göstergesinin, Stoxx 600'deki 19 sektör grubu arasında en kötü performansı kaydetmesine neden oldu.