Advertisement

(21:20'de güncellendi)

Petrol, yatırımcıların riskten kaçınması hisse senetlerini aşağı yolladı ve doları destekleyerek emtiaya olan iştahı düşürmesiyle, bir haftayı aşkın sürenin en düşüğüne geriledi.

Petrol kontratları, son üç seansta yüzde 4.6 kadar düştükten sonra, New York'ta yüzde 1.8 düştü. İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılacağı olasılığının yükselmesi güvenli varlık alımını desteklerken, Almanya'nın 10 yıllık tahvil faizi tarihinde ilk defa sıfırın altına indi. Yine de, UEA'ya göre şu anki arz fazlasının daha önce düşünülenden çok daha az olması ve talebin üretimden çok daha hızlı artacak olmasıyla, petrol piyasası 2017 yılında dengeye kavuşacak.

New York'ta Mizuho Securities USA Inc. vadeli işlemler bölümü direktörü Bob Yawger, "Olumlu gelen IEA raporunun ardından, piyasanın düşebileceği gerçeği, risksiz işlemlerin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor." dedi ve "Dolar, yatırımcıların güvenli varlıklara yönelmesiyle çok güçlü. Eğer IEA raporu olmasaydı daha ne kadar düşerdik merak etmek gerekir." diyerek görüş bildirdi.

Petrol, küresel fazlalığın kesintilerle ve ABD üretiminin düşmesiyle azalmasının etkisiyle Şubat ayındaki 12 yılın düşüğünden yüzde 80 sıçradı. OPEC dün açıkladığı aylık raporunda piyasanın yılın ikinci yarısında daha dengeli olacağını tahmininde bulundu.

Temmuz vadeli Batı Teksas petrolü, New York'Ta yüzde 1.1 ya da 53 sent düşerek varil başına 48.35 dolara geriledi. Kontrat gün içinde Haziran 2'den beri en düşüğü olan 48.02 seviyesine dokundu. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 13 altındaydı.

Ağustos vadeli Brent petrolü, Londra piyasasında yüzde 1.3 ya da 66 sent düşerek varil başına 49.69 dolara indi. Kontrat gün içinde 3 Haziran'dan bu yana en düşük seviyesi olan 49.50 dolara kadar düştü. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a göre77 sent primli işlem gördü.

(21:20'de güncellendi)