Advertisement

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkacağına dair artan endişelerle gelişen ülke Borsaları bir aydan fazla sürenin en uzun süreli kaybına ilerledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi 4. günde de düştü. Filipinler, Vietnam ve Güney Kore borsaları düşerken Tayland, Endonezya ve Tayvan borsaları yükseldi.

Para birimi yuan 5 yılın dibine yaklaştı.

23 Haziran'da İngiltere'de gerçekleşecek Brexit referandumu ve bu haftaki Fed ile Japonya Merkez Bankası kararları finansal piyasalarda çalkantıya neden oluyor. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi %0.2 geriledi. Endeks 4 günde %4.1 oranında düştü, bu 9 Mayıstan beri görülen en uzun süreli düşüş trendi.

Güney Kore'de demir çelik devi Poscı %2.1 düşerek kayıplara öncülük etti. Filipin borsarı %1.6 kayıpla 2 haftanın en düşük seviyesine geriledi, Vietnam ve Malezya borsalarının her biri en az %0.2 düştü. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi %0.3 düştü. Endeks geçen 12 ayda %45 oranında geriledi.

Çin'de ekonomik yavaşlama endişeleriyle dün yuan bir ayın en büyük düşüşünü kaydetmişti. Para birimi bugün de %0.2 düşük seyretti. Filipin para birimi peso ise %0.3 kayıpla gelişen ülke paraları arasındaki en kötü performansı kaydetti.

Singapur'daki Standard Chartered'ta stratejist olan Divya Devesh, temel riskler nedeniyle Asya para birimlerine çok az ilgi olduğunu belirterek "Genel risk algısı oldukça olumsuz. İngiltere'deki son anketler AB'den çıkışa işaret ediyor. Para birimleri Brexit senaryosundan ayrıştırılamaz" ifadelerini kullandı.