Advertisement

İngiltere para birimi pound, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılacağına dair endişelerle para birimine olan talebin azalmasıyla, 8 haftanın en düşük seviyesine doğru yöneldi. Yen, yatırımcıların güvenli varlıklara yönelmesiyle, Ekim 2014'ten bu yana en güçlü seviyesine yaklaştı.

Sterlin, 3 şirket tarafından yayınlanan 4 anketin İngiltere'nin AB'den ayrılmasını isteyen seçmenleri önde göstermesiyle, 16 büyük para birimi karşısında geriledi. İngiltere para birimi poundun 1 aylık volatilitesi 2008'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. G7 ülkelerinin para birimlerinin volatilitesini gösteren endeks, ABD, Japonya ve İngiltere'de merkez bankası toplantıları öncesinde 2 ayın en yüksek seviyesine tırmandı.

Sydney'de National Australia Bank baş Döviz stratejisti Ray Attrill, "Volatilite yükselirken risk algısı darbe aldı. Bu durumun nedeni kısmen Brexit anketlerinin İngiltere'nin AB'den ayrılmak üzere olduğunu göstermesi. Tüm bunlara rağmen, yen üstün güvenli liman karakteristiğini sergilemeye devam ediyor" dedi.

Pound TSİ 9:18'de dolar karşısında yüzde 0.8 gerileyerek 1.4152'den işlem gördü. Pazartesi günü işlemlerinde pound dolar karşısında 1.4116 dolara kadar gerilemişti. Dün görülen bu seviye 14 Nisan'dan bu yana en düşük noktaydı. Pound opsiyonlarının gösterdiği 1 aylık volatilite Pazartesi günü yüzde 28.55'e yükseldi. Bu seviye yıl sonundaki düzeyin 3 katı üzerinde bulunuyor.