Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Bank Asya'nın iyi bir kurum tarafından alınması durumunda bankaya olan güvenin yeniden sağlanabileceğini açıkladı.

Moody's tarafından yapılan açıklamada, Bank Asya için teklif verme sürecinin sona ermesinin bankanın geleceği konusunda belirsizliği sona erdireceği ancak kreditörlerin başarılı bir satış veya bankanın tasfiyesi ile karşı karşıya kalabileceği ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Bank Asya'nın iyi bir kurum tarafından alınması durumunda bankaya olan güvenin yeniden iyileşebileceğine vurgu yapıldı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in kıdemli kredi analisti Irakli Pipia, Bank Asya'nın satış sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Pipia, Bank Asya'nın satışına ilişkin sürecin sonucunda bankanın satılacağını ya da tasfiye edilerek bankacılık lisansının sonlandırılacağını belirtti.

Pipia, "Moody's, teklif verme sürecinin bankanın kreditörleri için her şeye rağmen olumlu bir gelişme olduğunu çünkü bu sürecin bir yukarı yönlü potansiyel senaryosu sunduğunu belirtir" ifadelerini kullandı.

Raporda, "Bankayı yeniden sermayelendirecek bir alıcının kazanması durumunda, Moody's Banka'nın kredi profilinde hızlı bir toparlanma bekler" denilirken, "Ancak, teklifte bulunan potansiyel alıcılar hakkında kısıtlı bilgiye sahip olunması nedeniyle böyle bir sonucun çıkma olasılığını hesaplamak imkansız" yorumunda bulunuldu.

Moody's raporunda, 2015'in 3. çeyreğinden bu yana Bank Asya'nın finansallarını açıklamaması nedeniyle Banka'nın mevcut durumu konusunda görünürlüğün net olmadığı, son finansallar itibariyle, takipteki kredilerin toplam kredilere oranının yüzde 27 civarında olduğu, varlıkların 3.1 milyar dolara gerilediği, ve Sermaye Yeterlilik Oranının riske göre ağırlıklandırılmış varlıklara göre yüzde 15.6'ya düştüğü belirtildi. Moody's kıdemli analisti Pipia, "Moody's bu nedenle, Banka'nın durumunun son finansal tarihinden bu yana kötüleşmiş olabileceği olasılığını göz ardı edemez" yorumunda bulundu.

Moody's raporunda, "Moody's tahminlerine göre, tasfiye durumunda, perakende müşteriler Banka'nın standard kredileri ve likit varlıkları nedeniyle korunmuş olacak. Ayrıca, Banka'nın mevduat sahipleri Türkiye'de uygulanan 100.000 TL mevduat sigortasından faydalanabilir" ifadelerine yer verildi.