Advertisement

Altın, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasının oylanacağı referanduma ilişkin endişelerin etkisiyle riskten kaçış algısının finansal piyasalar üzerinde baskı oluşturarak yatırımcıları güvenli varlıklara yöneltmesiyle birlikte, beş haftadan uzun bir sürenin zirvesine yakın seviyelerde tutundu.

Bloomberg verilerine göre spot piyasada işlem gören altın, Singapur saatiyle 09:19'da yüzde 0.2 düşerek onz başına 1,283.51 dolar seviyesinden işlem gördü. Salı günü 1,289.97 dolar ile 6 Mayıs'tan beri en yüksek gün içi seviyesini gören değerli metal, kazançlarına ara verdi.

Altın, hisse senetlerinde küresel bir satış dalgası tetikleyen 23 Haziran Brexit referandumundan kaynaklanan belirsizlik havasından faydalanıyor. ABN Amro Group NV Döviz ve değerli metal analisti Georgette Boele'nin 14 Haziran tarihli raporuna göre altın, söz konusu oylamanın ayrılık yönünde sonuçlanması durumunda, takip eden günlerde veya haftalarda dolar karşısında 1.35 seviyesine kadar gerileyebilir. ABD ve Japonya'da bu hafta gerçekleştirilecek merkez bankası toplantıları da yakından takip edilecek.