Advertisement

Petrol, ABD verisinin petrol stoklarının arttığını işaret etmesiyle birlikte kayıplarını beşinci güne taşıyarak Şubat ayından bu yana görülen en uzun düşüş serisine yöneldi.

Petrol vadeli kontratlar, geride kalan dört seans içerisinde toplam yüzde 5.4 gerilemesinin ardından New York'ta yüzde 1.9 düştü. ABD Petrol Enstitüsü'nün raporuna göre petrol stokları geçtiğimiz hafta 1.16 milyon varil artış kaydetti. Nijerya'da ise saldırılarıyla ülkenin petrol üretiminin 27 yılın en düşük seviyesine gerilemesine neden olan militanlar ilk kez barış görüşmelerini değerlendirdiklerini açıkladılar.

Petrolü, Şubat ayında görülen 12 yılın düşük seviyesinden yüzde 80 yukarıya taşıyan ralli, daha yüksek fiyatların üretimi destekleyeceği ve petrol stoklarının şişmesine neden olacağı yönündeki spekülasyonun etkisiyle hız kaybediyor.

Melbourne'de IG Ltd. piyasa analisti Angus Nicholson, “ABD petrol stoklarının daha da arttığını gördük. 50 dolar ve üzerindeki petrol ABD'li kayagazı üreticilerini piyasaya geri getiriyor. Bu seviyelerden memnunlar ve yeni petrol kulelerini kullanıma almaya ve belki üretimi tekrar artırmaya istekliler” dedi.

Batı Teksas Petrolü (WTI) Temmuz vadeli kontratları, New York'ta 94 cent düşerek varil başına 47.55 dolar seviyesine kadar geriledi. WTI, 11:47'de 47.76 dolardan alıcı buldu. Toplam hacim 100 günlük ortalamanın yüzde 5 üzerinde seyretti.