Advertisement

Yen, Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) ilave teşvik yapmaktan kaçınmasıyla, dolar karşısında Eylül 2014'ten bu yana en güçlü seviyesine yükseldi.

Japonya para birimi yen, BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda ve diğer üyelerin önümüzdeki ay gerçekleşecek seçim öncesinde uygulanan negatif faiz politikasının ekonomik etkilerini görüntülemeye devam etmeyi tercih etmesiyle, 31 büyük para biriminin tümü karşısında değer kazandı. Yen, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılabileceği endişesiyle güvenli varlıklara talebin artmasıyla Haziran'da küresel anlamda en iyi performans gösteren para birimi oldu. Dolar, Fed yetkililerinin faiz artırım hızının daha önce tahmin edilenden daha yavaş olacağını ileri sürmesiyle, poundun ardından en kötü performans gösteren para birimi olarak kayıplarını genişletti.

Tokyo'da Nomura Securities Döviz araştırma biriminin başında bulunan Yunosuke Ikeda, "BOJ piyasalarda bir çok yavaşlatıcı unsurla karşı karşıyaydı. BOJ ek teşviklerle politikasını genişletmiş olsaydı dahi, muhtemelen bu engellerle mücadele edemezdi, ve atacağı adımlar etkisiz hale gelirdi. Etkisiz genişlemeci hamleler, BOJ'un kredibilitesinin sorgulanmasına neden olurdu. Dolayısıyla, muhtemelen bu seferlik bir hamlede bulunmama kararı aldılar" dedi.

Yen, TSİ 9:00'da dolar karşısında yüzde 1.83 kazançla 104.18 seviyesinden işlem gördü. Yen, euro karşısında da 117.50 seviyelerinden işlem gördü. Yen, 2016'da dolar karşısında yüzde 15 değer kazanarak, tüm gelişmiş piyasa para birimlerini geride bıraktı.