Advertisement

Japonya'da Topix Endeksi Perşembe günü kapanışta yüzde 2.78 gerileyerek 12 Şubat'tan bu yana en düşük seviye olan 1.241.56 puana ulaşırken, Nikkei 225 Endeksi yüzde 3.0 düşüşle 15.434.14 puana geriledi. Yen, Eylül 2014'ten bu yana en yüksek seviyeleri gördü. Topix Endeksi'nde 33 sektör grubunun tümü düştü. BOJ, politika faizini yüzde -0.1'de sabit tutarken, parasal tabanı artırma yılda 80 trilyon yen artırma hedefini de değiştirmedi.  Bloomberg'in derlediği ankete katılan ekonomistlerin yaklaşık yüzde 28'i bugünkü BOJ toplantısında ek genişleme bekliyordu.

Tokyo'da Tokai Tokyo Research Center küresel baş stratejisti Shoji Hirakawa, "Genişleme yönündeki beklentiler karşılanmadı. Kör gibi davranmaları korkunç. Genişlemeci adım atmış olsalar daha iyi olurdu" dedi.

Topix Endeksi 2016'da, ekonomik verilerin kötüleşmesi, BOJ teşviklerinin ters tepmesi ve yendeki yükselişin ihracatçıları baskılamasıyla yaklaşık yüzde 19 değer kaybetti. Topix, gelişmiş piyasalar arasında İtalya'nın ardından bu yıl en yüksek kayıpları yaşayan endeks oldu.  

Mirabaud Asia Ltd'in Hong Kong merkezli trading yöneticisi Andrew Clarke, "Piyasa, Abenomics'in işe yaramadığı konusunda endişeli. Bir çok şirket çok daha zayıf bir yen kuru tahmin ediyordu. Dolayısıyla, bu durum ihracatçılar için iyi olmayacak" dedi.