Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye bankacılık raporu yayımladı. Raporda Fitch Türk bankalarının şirketlere verilen Döviz kredilerindeki kur kaybını telafi edebileceğini söyledi.

Raporda, "Türkiye bankaları, yurtiçindeki şirketlere verdikleri yabancı para cinsi krediler nedeniyle oluşabilecek kayda değer kayıplara karşı durabilecek yeterli kayıp telafi edici kapasiteye sahip" ifadesi yer aldı.

Fitch Türkiye bankalarının yabancı para cinsi şirket kredilerine ilişkin olarak, "Türkiye bankaları şirketlere 187 milyar dolar düzeyinde yabancı para cinsi ve genelde uzun vadeli kredi açtı. Bu kredilerin bir kısmı hedge edilmedi ya da çok zayıf bir şekilde hedge edildi. Bankaların önümüzdeki yıllarda döviz cinsi şirket kredilerinde bir miktar zarar yaşayabileceğini tahmin ediyoruz. Bu kaybın büyük kısmı Türk lirasının dolar karşısında değer kaybına bağlı olacaktır" yorumunda bulundu.

Fitch, Türkiye'de şirket bilançolarındaki para birimi uyuşmazlığı nedeniyle Türkiye özel sektörünün, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde döviz riskine en maruz sektör olduğu görüşüne sahip olduklarını belirtti.

Fitch, "Türkiye'de önde gelen ihracatçıların, yurtiçindeki bankalardan yabancı para cinsi kredi alan en büyük borçlular olmadığını fark ettik. Fitch'in araştırma kapsamındaki bankalarda, yabancı para cinsinde kredi alan en büyük şirketler, enerji üretimi ve dağıtımı şirketleri, müteahhidlik ve inşaat şirketleri gibi yurtiçinde iş yapan şirketler. Bu durum bankalar için bir risk, ancak bu riski hafifleten bir kaç faktör var" uyarısında bulundu.

Fitch, enerji ve emlak sektörü açısından, fiyatların yabancı para cinsinden belirleniyor olması nedeniyle döviz riskinin bir nebze azaldığını söyledi. Fitch raporunda ayrıca, döviz cinsinden borçlanan şirketlerin daha büyük ve daha çeşitli iş yapan grupların bir parçası olduğu ve diğer grup şirketlerinin ihracatçı olabileceği ya da daha az borca sahip olabileceği ve bu durumun riskleri azaltabileceği belirtildi.