Advertisement

ABD Hazine Bakanı Jacob Lew, Çin'in döviz kuruna rekabet amaçlı müdahalelerde bulunmasının, ABD-Çin ilişkilerinde gerilime neden olacağını söyledi.

Lew, Washington merkezli düşünce kuruluşu American Enterprise Institute'un düzenlediği "ABD ve Çin'in Ekonomik İlişkileri" temalı panele katıldı.

Dünyanın en büyük iki ekonomisine sahip ABD ve Çin'in birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini vurgulayan Lew, şunları kaydetti:

"Çin bizim ekonomimiz iyi olmasından yararlandığı gibi ABD de genişleyen Çin'in mal ve hizmetlerimiz için daha büyük bir pazar olmasından fayda sağlıyor. ABD'nin Çin'e yönelik ihracatı, 2009'dan bu yana neredeyse iki katına çıktı, bu dünyadaki tüm diğer bölgelere kıyasla çok daha hızlı bir artıştı."

Lew, öte yandan, Çin ekonomisindeki sorunların ABD dahil olmak üzere tüm dünyayı olumsuz etkilediğini belirterek, ülkenin Döviz kuruna yönelik müdahalelerin soru işaretlerine yol açtığını dile getirdi.

"Çin'in şirketlerimizi ve çalışanlarımızı dezavantajlı duruma getiren politikalarıyla, döviz kurlarıyla, ticaret bariyerleriyle ya da imalat sektöründeki atıl kapasiteyle ilgili olsun, mücadele etmek zorundayız." diyen Lew, özellikle döviz kuruna yönelik manipülasyonların ikili ilişkilere zarar verebileceği uyarısında bulundu.

Lew, Çin ve ABD'nin rekabet amaçlı devalüasyonlardan kaçınma noktasında birlikte hareket etmesinin bu açıdan çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Zayıf küresel büyüme ortamında, Çin'in eski döviz kuru politikalarına ve ihraç odaklı büyümeye geri dönmesi, iki ülke arasında yeni bir gerilimi tetikler" dedi.

 

AA