Advertisement

Altın, İngiltere'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin oylanacağı 23 Haziran Brexit referandumuna ilişkin endişelerin etkisiyle, üçüncü haftalık kazancına yöneldi. Altın fiyatları, Avrupa Birliği yanlısı bir İngiliz millet vekilinin silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi ardından Perşembe günü iki yılın zirvesine yakın bir seviyeden düşmüştü.

Bloomberg fiyatlarına göre spot piyasada işlem gören altın, yüzde 0.6 yükselerek onz başına 1,286.31 doları görmesinin ardından Singapur saatiyle 09:29'da 1,279.81 dolar seviyesinden işlem gördü. Değerli metal, Fed'in gelecek iki yıla ilişkin faiz tahminlerini azaltması ardından, Perşembe günü Ağustos 2014'ten bu yana en yüksek olan 1,315.71 doları gördü.

Güvenli liman talebindeki artışın etkisiyle bu hafta yüzde 0.4 yükselen altın, 2016 yılında yüzde 21 değer kazandı. Fed Başkanı Janet Yellen Çarşamba günü 23 Haziran Brexit referandumunun merkez bankasının bu hafta faizleri değiştirmemesinde bir etken olduğunu belirtti. İngiliz milletvekili Jo Cox'un ölümü, Avrupa Birliği'nde kalma yanlısı oyları artırabilir.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. analistlerinin yazdığı bir raporda, “İngiliz politikacının trajik ölümü AB referandumuna ilişkin kampayaları askıya aldı ve sterlin yukarı yönlü hareket etti, değerli metalin cazibesini azalttı” ifadesi yer aldı.