Advertisement

Yen, traderların Japonya'nın yeni 22 ayın zirvesine taşıyan rallinin kontrol altına alınabileceğine ilişkin şüphelerinin artmasıyla, erken işlemlerdeki kayıplarının çoğunu sildi.

Japonya parasındaki kayıplar, Maliye Bakanı Taro Aso'nun yenin değer kazanmasına ilişkin endişelerini dile getirererek mevkidaşlarına ortak hareket etme çağrısı yapması ardından Cuma günü yüzde 0.5'e tırmandı. Traderların yendeki yukarı yönlü pozisyonları, Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) Perşembe günü ek teşvik açıklamaması ve Brexit endişelerinin güvenli varlık talebini artırması sonrası zirveye tırmandı. İngiltere'de Avrupa Birliği (AB) yanlısı bir milletvekilinin öldürülmesi ardından referandum kampanyalarına durdurulmasıyla birlikte sterlin ve euro ile birlikte değer kazandı.

Singapur'da Macquarie Bank Ltd. Döviz ce tahvil stratejisti Gareth Berry, “Dolar/yen'deki düşüş sona ermedi. Bu trend 102 seviyesine kadar devam edecek ki bu notada Japonya'da (yenin yükselişine karşı) söylemlerin zirveye ulaşacağını düşünüyorum. Bu yükselişe bir süre ara vermesi için yeterli olmalı” dedi.

Yen, Cuma günü Londra saatiyle 06:48'de dolar karşısında 104.37 seviyesinden işlem gördü. Yenin, Perşembe günü 103.55'e tırmanmasının ardından dolar karşısında haftalık kazancı, Ağustos 2014'ten bu yana en yüksek olan yüzde 2.5'i buldu. Euro, dolar karşısında yüzde 0.2 yükselerek 1.1245'e tırmanırken sterlin, yüzde 0.4 değer kazanarak 1.4255 dolar oldu.