Advertisement

St. Louis Fed Başkanı James Bullard noktasal grafiklerdeki eksik noktanın sahibi olduğunu belirtti.

Fed Çarşamba günü Washington'da ekonomik projeksiyonlarını açıkladığında, Fed'in noktasal grafik olarak adlandırılan tahminlerinden anlaşıldığı kadarıyla, 17 üyeden biri uzun vadeli faiz oranı projeksiyonu açıklamamıştı. Cuma günü yapılan açıklamaya göre, Bullard açıkça eksik olan noktanın kendisi olduğunu belirtti. St. Louis Fed'in geçmeyi planladığı yeni tahmin düzeni uzun vadeli tahminlere yer vermiyor.

Bullard yaptığı açıklamada, "Tahmin 2.5 yılda son buluyor" dedi. Bullard mevcut görünümünde, 2.5 yıllık tahmin döneminde, yüzde 2 enflasyon, yüzde 4.7 işsizlik, ve yüzde 2 ekonomik büyüme bekliyor. St. Louis Fed Başkanı Bullard, 2.5 yıllık tahmin döneminde, uygun faiz politikasını 63 baz puan seviyesinde görüyor. Bullard'ın bu tahmini, Fed'in Çarşamba günü yayınladığı noktasal grafik tahminlerinde bu yıl bir, 2017 ve 2018'de ise sıfır faiz artırımı tahmininde bulunan yetkilinin kendisi olduğunu gösteriyor.

Fed yetkililerinin bireysel tahminleri, traderler ve ekonomistlerin, yetkililerin faiz oranlarında ne kadar hızlı ve nereye kadar faiz artırımı öngördüklerini gözlemlemesini sağlıyor.