Advertisement

Şubat ayındanbu yana görülen en kötü piyasa kırılmaları, dikkatleri eskiden pek fazla bilinmeyen hisse senetleri volatilitesine bağlı exchange traded tahvillerine (ETN) çevirdi.

Chicago Board Option Exchange Volatility Endeksi'ndeki hareketlere bağlı en gözde beş ürünün işlem hacmi, geçtiğimiz dört gün içinde ABD hisse senetlerinin toplam hacminin yüzde 4 üzerinde gerçekleşti. Bu hafta kırılan söz konusu seviye, Bloomberg tarafından derlenen verilere göre tüm zamanların ilki oldu.

iPath S&P 500 VIX Short-Term Futures ETN ve ProShares Ultra VIX Short-Term Futures gibi isimleri olan söz konusu ürünlere ilişkin yatırımcı iştahı, hisse senetleri sendeledikçe volatilitedeki dikkat çekici artışın etkisiyle, artıyor. Pazartesi günü VIX Endeksi yüzde 20'nin üzerinde arttı. Bu, 30 yıldan bu yana S&P 500 Endeksi'nin sadece yüzde 1'in altında düşmesine rağmen toplam dört defa oldu.

Charles Schwab Corp. trading ve türev ürünler birimi yöneticisi Randy Frederick, “VIX'e bağlı exchange traded fonlardan (ETF) para kazanmak için, özellikle kaldıraçlı ise, çok kısa sürede önemli miktarda hareket olmalı. Volatilitenin ciddi oranda oynamaya başlamasıyla, spekülatörler ve traderlar piyasaya dahil oluyor” dedi.