Advertisement

Asya hisse senetleri, tarihi referanduma birkaç gün kala, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nde (AB) kalmasını isteyenlerin ağır bastığını göstermesinin ardından yükseldi. Zayıflayan yen Japonya'da ihracatçı şirketlerin hisse senetlerini desteklerken, Hindistan varlıklarına yatırım yapanlar, merkez bankası başkanının istifasının ardından belirsizlikle karşı karşıya.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5 yükselerek Tokyo saati ile 09:00'da 126.95 seviyesine çıktı. Yen dolar karşısında yüzde 0.4 gerileyerek 104.62 seviyesine indi. Raghuram Rajan Eylül ayında görev süresi bittiğinde Hindistan Merkez Bankası Başkanlığı'ndan ayrılacağını açıkladı ve bunun sonucu, Hindistan varlıklarına yatırım yapanlar, bankanın bir sonraki başkanının kim olacağının belli olmamasından dolayı belirsizlikle karşı karşıya kaldı. İngiltere'de muhaliefet partisinin milletvekili Jo Cox'un öldürülmesinin ardından yapılan ilk kamuoyu araştırması, AB'de kalma taraftarları için kampanyanın ivme kazanmakta olduğunu gösterdi.

Melbourne'de Peak Asset Management LLC icra direktörü Niv Dagan, "Son Brexit araştırmasının ardından risk alma modu görüyoruz," dedi ve "Bu kısa ömürlü olabilir ve volatilite muhtemelen Perşembe günkü referanduma kadar yükselk kalacak. Bu oylamada her iki sonuç da çıkabilir" şeklinde görüş bildirdi.

Japonya'da Topix Endeksi, Şubat ayından bu yana en kötü haftasını geçirdikten sonra yüzde 1.5 yükseldi. Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.3 yükselirken, Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1 tırmandı. Yeni Zelanda'da S&P/NZX 50 Endeksi yüzde 0.3 yükseldi.