Advertisement

(20:30'da güncellendi) 

Petrol, İngiltere'deki referandumda AB'de kalınması kararının çıkacağı spekülasyonuna bağlı olarak hisse senetlerinin yükselmesi ve doların düşmesi sonrası yükselişini ikinci güne taşıdı ve bir ayın en düşük seviyesinden başlattığı çıkışını daha da genişletti.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Cuma günü yüzde 3.8 yükseldikten sonra, yüzde 2.9 daha değer kazanırken, Brent petrolü yaklaşık bir haftadır ilk kez varil başına 50 doların üzerine tırmandı. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, bir kamuoyu anketinin AB'de kalma taraftarlarının ayrıl taraftarlarının üç puan önüne geçtiğini göstermesinin ardından, 9 Haziran'dan bu yana en düşük seviyesinde kapatması sonrası, düşüşünü dördüncü güne taşıdı ve küresel hisse senetleri yükseldi.

Ham petrol, bu yılın başlarında 12 yılın en düşük seviyesini görmesinin ardından, Nijerya'dan Kanada'ya, arz kesintileri ve ABD'de üretimin düşmesi ile birlikte küresel arz fazlasının azalacağı beklentisine bağlı olarak yüzde 80'den fazla değer kazandı. İngiltere'de Avrupa Birliği üyeliğinin oylanacağı referandum için son haftaya girildi. Tüm dünyada hükümetler ve yatırımcılar, Brexit olarak adlandırılan İngiltere'nin AB'den çıkmasının, küresel piyasalarda sarsıntı yaratabileceği endişesi ile bu referandumu yakından izliyor.

Societe Generale SA petrol piyasası araştırma müdürü Mike Wittner, hazırladığı raporda, "Brexit ham petrol eğrisinin yakın ucunda beklentiye bağlı daha da fazla düşüşe neden olabilir, ancak böyle bir zayıflığın geçici olduğunu düşünüyoruz," dedi ve "Temel göstergeler açısından konu şu; sağlıklı talep ve düşen arzdan oluşan kombinasyon, yılın ikinci yarısında piyasanın dengelenmesini sağlamalı" yorumunda bulundu.

Vadesi Salı günü dolacak olan Temmuz Batı Teksas petrolü (WTI) kontratı, Nymex piyasasında saat 12:44 itibariyle yüzde 2.46 ya da 1.25 dolar yükselerek 49.23 dolara geldi. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 34 altındaydı. Daha aktif işlem gören Ağustos kontratı 1.23 dolar kadar yükselerek 49.79 dolara ulaştı.

Ağustos vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 1.26 dolar ya da yüzde 2.6 yükselişle varil başına 50.28 dolara kadar çıktı. Küresel gösterge Brent petrolü, Ağustos vadeli WTI'a göre 64sent primli işlem gördü.

(20:30'da güncellendi)