Advertisement

Brexit oylamasının yaklaşmasıyla, Bloomberg'in takip ettiği 16 büyük para biriminden üçü hariç tümünün büyük düşüşlere karşı hedgeleme maliyetinde yükseliş yaşandı. İngiltere para birimi pound en büyük artışı kaydederken, Perşembe günü gerçekleşecek oylamanın İngiltere'nin AB'yi terketmesiyle sonuçlanması durumunda, AB üyesi diğer ülkelerin de bu durumdan cesaret alarak benzer adımlar atacağına yönelik beklentiyle, AB ülkesi para birimleri poundu takip etti.

Opsiyon fiyatlarındaki zıplama, Döviz piyasasının riski al, riski sat piyasasına evrildiğini işaret ediyor. Bu tür durumlarda piyasa hareketleri, ülkelerin temel özelliklerinden ziyade küresel algıdan yön buluyor. Bu fiyat hareketi aynı zamanda, Brexit oylamasının son günlerde uluslararası bir önem kazanmasına dikkat çekiyor. Japonya, İsviçre ve ABD politika yapıcıları, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney'e katılarak Brexit'in piyasalar ve ekonomiler üzerindeki olası etkilerini bildirmişlerdi.

Saxo Bank'ın Hellerup, Danimarka merkezli baş döviz stratejisti John Hardy, "Riskten kaçış modunu tetikleyecek yeterince büyük bir gelişme varsa, bu genelde bulaşıcı oluyor" dedi. Hardy, Şubat'ta Brexit oylamasının euro üzerindeki etkilerine ilişkin uyarıda bulunmuştu. Hardy, sterlinin 2016'yı dolar karşısında yüzde 2 zayıflayarak 1.40 seviyesinde kapatmasını bekliyor.

Pazartesi günü, AB'de "kalma" yönündeki oyların anketlerde öne geçtiğinin anlaşılmasıyla pound 3 ayın en hızlı yükselişini kaydederken, piyasalar risk alma modunda açıldı. Euro da pound gibi ralli yaparken, Norveç, İsveç, Malezya ve Güney Kore para birimleri euroya eşlik etti. Yen ise geri çekildi.