Advertisement

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, Pazartesi günkü konuşmasında BOJ'un yüzde 2'lik hedefin henüz yarısında olduğunu, Japonya'nın deflasyonist baskı altında olmadığı bir noktaya geldiğini belirtti.

BOJ'un fiyatlara ilişkin taahhütü için 2 yıl gerektiğini belirten Kuroda, banka planlarında bir değişikli olmadığını belirtti.

Bankanın gerektiği zaman teşvik açıklamaktan çekinmeyeceğini belirten Kuroda, enflasyon hedefinin riske girmesi durumunda teşvik açıklayacağını belirtti. Başkan, bankanın ne zaman ne yapacağının önceden söylenemeyeceğini, fakat politikalar ile sürpriz yapılmak istenmediğini dile getirdi.

Japonya'da ücretlerin fiyatlar ile birlikte artacağını söyleyen Kuroda, bankalara ilişkin olarak banka karlarında eksi faizlerden kaynaklı banka karlarındaki düşüşün sınırlı olduğunu ifade etti.

Reel faizlerin önemli ölçüde azaldığını söyleyen MB Başkanı, eksi faizlerin ekonomi üzerindeki etkisinin görülmeye başlandığını aktardı. Kuroda, eksi faizlerin ekonomi üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu belirtti.