Advertisement

Londra'da Cuma sabahı, İngiltere'de AB referandumunun sonuçlarının belli olmasının ardından, Japonya Merkez Bankası (BOJ) ve İsviçre Merkez Bankası'nın (SNB) Singapur masası çoktan yen ve frank satıyor olabilir. BOJ, SNB ve benzerleri, likidite sorunu yaşamaktan korkan ve sterlinden sermaye çıkışına karşı koymaya hazırlanan bankalara yardım etmek için hazırda bekliyor. Ancak, para politikası yetkilileri bundan sonrası için daha az hazırlıklılar.

İngiltere'nin AB'den çıkmasına yönelik referandumdan çıkacak sonucu tahmin etmek olduça zorken, merkez bankaları, gergin yatırımcıları sakinleştirmek için finansal kriz döneminde tasarlanan önlemleri kullanmaya girişiyor. Ancak, G7 ekonomileri arasında muhtemelen koordineli olan sakinleştirici kelimelerin ötesinde, ve İngiltere'nin AB'den çıkması durumunda kısa süreli bir hamle dışında, Brexit'in uzun vadeli bir zayıflamaya dönmesi halinde merkez bankalarının atabilecekleri adımlar çok azaldı.

Londra'da Bank of America Merrill Lynch baş Avrupa ekonomisti Gilles Moec, "Piyasa şoku olması durumunda ne yapılması gerektiğini şimdiden biliyoruz. İşin esas karmaşık olduğu kısım büyümeye olan etki. Para politikası büyümeyi desteklemeye çalıştı ve tamamen başarılı olamadı" dedi.