Advertisement

İngiltere'de son anketlerin İngiltere'nin 23 Haziran'daki referandumda Avrupa Birliği'nde (AB) kalmaya karar vereceğine işaret etmesiyle daha yüksek getirili para birimlerine yönelik yatırımcı iştah artarken, yen 7 gündür ilk kez düştü.

Euro, Avrupa yanlısı İngiliz milletvekili Jo Cox'un öldürülmesinin ardından ilk ankette, AB'de "kalma" yanlısı oyların hız kazanmasıyla yükselişini ikinci güne taşıyarak, geçen hafta "ayrılma" yönünde anketler nedeniyle oluşan trendi tersine çevirdi. İngiltere para birimi pound 2008'den bu yana en büyük yükselişi kaydederken, Avustralya doları ve Yeni Zelanda doları gibi diğer yüksek getirili para birimleri güçlendi.

Frankfurt'ta Commerzbank AG kur stratejisti Thu Lan Nguyen, "Risk ortamında bir değişim görüyoruz. Bu durum güvenli liman olarak isimlendirilen varlıkların zayıfladığı anlamına geliyor. Bu arada euro, Brexit ihtimalinden darbe yediği için ve İngiltere ile güçlü bağları nedeniyle aynı sepete atıldığı için güçlenmeye başladı.

Yen, TSİ 14:40'ta dolar karşısında yüzde 0.4 zayıflayarak 104.56 seviyesinden işlem gördü. Yen 15 benzer para birimi arasında en hızlı değer kaybeden oldu. Japonya para birimi, İngiltere referandumu öncesinde güvenli liman talebinden faydalanması nedeniyle, 16 para biriminden oluşan bu grup içerisinde hala Haziran'da en kötü performans gösteren konumunda bulunuyor.

Euro, Cuma günü dolar karşısında yüzde 0.5 değer kazanmasının ardından Pazartesi günü de yüzde 0.5 yükselerek 1.1329 seviyesine yükseldi. Pound yüzde 2 yükselişle Aralık 2008'den bu yana en büyük artışı kaydederek 1.4650 dolar seviyesinden işlem gördü.

Yatırımcı davranışları son haftalarda İngiltere'nin Brexit oylamasından etkileniyordu. Bahis şirketleri, 16 Haziran'da Jo Cox'un öldürülmesinin ardından "ayrılma" yandaşlarının şansının azaldığını iddia ediyor. Haftasonu yayınlanan bir anket İngiltere'de seçmenlerin yüzde 45'inin "kalma" yanlısı, yüzde 42'sinin Brexit yanlısı olduğunu öngörüyor.

Avustralya doları yüzde 0.9 yükselerek 0.7452 ABD dolarından işlem görürken, Yeni Zelanda doları yüzde 0.8 yükselişle 0.7107'den işlem gördü.