Advertisement

MHP’de muhaliflerin topladığı kurultayın ardından gözler, tüzük değişikliklerinin tescil incelemesini yapacak olan Yargıtay’a çevrildi.

Genel merkezin, tüzükte yapılan 13 değişiklikle ilgili Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararını bekleyeceği bildirildi.

Tüzük değişikliği Yargıtay’da tescil edilse de edilmese de genel merkez 10 Temmuz kurultayını yapmakta kararlı. Genel merkez her şekilde tüzük değişikliğinin geçerli olmadığını savunuyor. Muhalifler arasında ise tüzük değişikliklerinin Meral Akşener dışındaki adaylar tarafından bilinmemesi nedeniyle güvensizlik tablosu ortaya çıktı. Bu tablonun 10 Temmuz kurultayı sürecinde yeni ittifakları gündeme getirebileceği belirtiliyor. Akşener karşısında bazı adayların genel merkeze yaklaşma ihtimali de beklentiler arasında.

TÜZÜKTE NELER DEĞİŞTİ?

ONAY: Tüzük değişikliklerinin genel merkez onayı ile yürürlüğe girmesini öngören madde tüzükten çıkartıldı.

TOPLU İHRAÇ: Muhaliflerin topluca partiden atılması önlendi.

TEŞKİLAT ATAMASI: Merkezin, teşkilat kapatıp yerine yönetim atama yetkisi kaldırıldı.

TEŞKİLAT KAPATILMASI: Parti Başkanlık Divanı kararıyla il, ilçe teşkilatlarının kapatılması önlendi.

GENEL BAŞKANIN YETKİLERİ: Genel Başkan’ın acil ve zaruri hallerde MYK’nın yetkilerini kullanma hakkı kısıtlandı.

ADAYLIK: Partinin aldığı kararlara uygun hareket etmeyenlerin genel başkan adayı olamayacağına ilişkin hüküm, tüzükten çıkartıldı.

TÜZÜK YETKİSİ: Tüzük hükümlerinin uygulanmasına ilişkin tereddütleri giderme konusunda MYK ve Divan’ı yetkili kılan hüküm çıkarıldı. Son değişikliğin uygulanması konusunda genel merkez devre dışı kaldı.

TEDBİRLİ İHRAÇ: Genel merkezin, “tedbirli ihraç” istemiyle disipline vererek adayların önünü kapatma yetkisi kaldırıldı.

AF: 7 Haziran’dan itibaren kurultay toplanması için çalışan partililere verilen cezalar affedildi.

OLAĞANÜSTÜ KURULTAY: Seçimli olağanüstü kurultay toplanması kolaylaştırıldı.

KAYYUM GELDİ: Olağanüstü kurultaylarda 6 kişilik kayyum heyetinin görev yapması karara bağlandı.