Advertisement

(11:20'de güncellendi)

Altın fiyatları, farklı kamuoyu araştırmalarının her iki tarafın önde gittiği şeklinde farklı sonuçlar göstermesi ile birlikte, İngiltere'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği referandumunun sonucuna ilişkin kaygıların sürdüğü bir ortamda, son dört günde üçüncü kez geriledi.

Altının onsu spot piyasada yüzde 0.5 düşüşle 1,282.95 dolara kadar indikten sonra, Singapur saati ile 14:35'te 1,284.28 dolara geldi. Ons altın Pazartesi günü, referandumda "kalma" taraftarlarının ağır bastığını işaret eden kamuoyu anketleri sonrası azalan güvenli liman talebi sonrası, yüzde 1.6 ile yaklaşık bir ayın en hızlı düşüşünü yaptı.

Altın bu yıl, küresel finans piyasalarındaki belirsizliğin yatırımcıları güvenli liman niteliğindeki varlıklara yöneltmesi sonucu yüzde 21 değer kazandı. Metal, İngiltere'deki AB referandumunun sonucuna ilişkin beklentiler ile yüksek bir korelasyon içinde. Zira İngiltere'nin AB'de kalma olasılığının artması altın için olumsuz bir gelişme. Haftasonu yapılan bir kamuoyu anketi AB'3de "kalma" yanlılarının "ayrılma" destekçilerinin üç puan önüne geçtiğini gösterirken, YouGov'un Times için yaptığı son çalışma, AB yanlılarının oranının yüzde 42 ile ayrılma yanlıların oranı olan yüzde 44'ün gerisinde kaldığını işaret etti.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd, Salı günü hazırladığı bilgilendirme notunda, "Piyasalarda son zıt yönlü fiyat hareketleri açık bir şekilde, Brexit oylamasındaki trendin çifte doğasını gösteriyor," dedi ve "Altın fiyatları, İngiltere'nin AB'den ayrılacağına ilişkin endişelerin azalması ile birlikte hafifçe düştü" şeklinde görüş bildirdi.

Altın Varlıkları

Referandum yaklaşırken, yatırımcılar altın destekli exchange traded fonları (ETF) yoluyla altın varlıklarını artırdı. Cuma günü itibariyle, ETF'lerdeki altın varlıkları yüzde 0.4 yükselerek, 1,895.13 ton ile Ekim 2013'ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Metal geçen hafta, Fed Başkanı Janet Yellen'ın, yetkililerin faiz değiştirmeme kararı alırken, İngiltere referandumunu bir faktör olarak değerlendirdiğini söylemesi ile birlikte, yaklaşık iki yılın en yüksek seviyesine ralli yaptı. Yellen Salı ve Çarşamba günleri parlamentoda konuşacak.

Inditrade Derivatives & Commodities Ltd. emtia ve Döviz müdürü Harish Galipelli, "Altın, herhangi bir yön işaret etmeksizin, son bandını koruyor," dedi ve "Bugünkü düşüş, yapıldığı gün büyük dalgalanmalara sebep olabilecek İngiltere referandumuna ilişkin belirsizlikten dolayı gelen ılımlı kar satışlarından" şeklinde görüş bildirdi.

Çin'de Şanghay Altın Borsası'nda işlem gören yüzde 99.99 saflıktaki altının gram fiyatı değişmeyerek 272 yuanda (ons başına 1,286.66 dolar) kaldı.

Gümüş yüzde 0.2 düşerken, platin ve palladyumun her ikisi de yüzde 0.4 güçlendi.

(11:20'de güncellendi)