Advertisement

(23:10'da güncellendi)

ABD hisseleri, İngiltere'nin AB'de kalacağı beklentileriyle birlikte, enerji üreticileri ve teknoloji şirketlerinin kazançlara öncülük etmesiyle yükseldi. 

S&P 500 Endeksi'ndeki hisse senetlerinin birçoğu, endeksin dün yaklaşık dört haftanın en büyük kazancını kaydetmesinin ardından yükseldi. Avrupa hisse senetleri yükseldi ve euro Mario Draghi'nin enflasyon görünümüne karşı olası tehditlere hazırlıklı olduklarını söylemesinin ardından düştü. Petrol New York'ta düşerken, atın yüzde 1.5 geriledi.

Küresel hisse senetleri, bahisçilerin tahminlerinin İngiltere'nin iki gün sonraki referandumun ardından AB'de kalma olasılığının arttığını göstermesi ile birlikte, Perşembe gününden itibaren, bir ayın en düşük seviyesinden toparlandı. YouGov'un Times gazetesi için 1,652 seçmene dayanarak hazırladığı kamuoyu araştırmasının Pazartesi akşamı açıklanan sonuçlarına göre, AB'den "ayrılma"yı savunanların oranı yüzde 44 ve "kalma" yanlılarının oranı ise yüzde 42 çıkarken, ORB'nin Daily Telegraph için hazırladığı 800 kişiye dayanan kamuoyu anketi "kalma" taraftarlarının yüzde 53 ve "ayrılma" taraftarlarının yüzde 46 olduğunu gösterdi. 

Yatırımcılar küresel büyümenin cansız olmaya devam ettiğine dair işaretler ve Yellen'in Senato komitesi önünde verdiği ifadede Fed'in ABD ekonomisinin ılımlı büyüme hızına geri dönüp dönmediğine dair kanıtlar aradığını söylemesiyle mücadele etmeye çalışıyor.

Londra'da Standard Bank Group Ltd. 10'lar Grubu strateji müdürü Steven Barrow, "Sterlin "kalma" kampına yönelik destekteki son artıştan güç buluyor, ancak son anketlerin ortalamasına bakarsanız, durum halen başa baş," dedi ve "Traderlar ya da yatırımcıların Perşembe gününe güçlü bir görüşle ya da büyük çaplı bir pozisyonlar girmeleri zor" şeklinde görüş bildirdi.

New York'ta National Alliance Capital Markets uluslararası sabit getirili menkul kıymetler müdürü Andrew Brenner, "Yellen kasvetli bir görünüm veriyor." dedi ve "Fed negatif olduğu ve kafa karıştıran ifadeler verdiği sürece bankaların kredi vermesi ve işlerin genişlemesi için teşvik olmayacak." diyerek görüş bildirdi.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, önceki iki günde yüzde 2.3 yükseldikten sonra, yüzde 0.4 daha tırmandı. S&P 500, New York'ta saat 16:00 itibariyel yüzde 0.3 yükselerek, dünkü yaklaşık dört haftanın en büyük kazancının üzerine ekledi.

Pound, 1.4783 seviyesine ulaştıktan sonra yüzde 0.1 düşerek 1.46714 oldu. İngiliz para birimi son iki günde yüzde 3.5 yükselmişti. Ünlü yatırımcı George Soros Brexit halidne sterlinin yüzde 20 düşebileceğini söyledi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.3 yükseldi. Endeks, Fed'in faiz artırımına gitmemesi ve Yellen'in Brexit'in kararlarında bir etken olduğunu açıklamasının ardından gelen her gün düşüş kaydetmişti. Yen, son yedi seansta yüzde 3 yükseldikten sonra yüzde 0.9 zayıfladı. 

Bloomberg Emtia Endeksi yüzde 1 düştü, spot altın ise yüzde 0.9 gerileyerek dört haftanın en büyük düşüşünü kaydetti. Batı Teksas petrolü, son iki seansta yüzde 6.8 ralli yaptıktan sonra, yüzde 1.1 düşerek vari başına 48.85 dolara geriledi.

(23:10'da güncellendi)