Advertisement

Çin Merkez Bankası (PBOC), yurtiçi bankaların offshore yuan piyasasında işlem yapmasına izin verilmesinin tartışıldığı bir görüşme yapıldığını söyledi. PBOC'nin bu hamlesi Çin'de iki kur arasında yakınlaşmayı hızlandırabilir.

Çin para piyasasını giderek daha açık hale getirmekteyken, PBOC resmi mikroblog hesabından yaptığı açıklamada, Çin'de ticari bankaların yurtiçi ve offshore piyasalar arasında entegrasyonun iyileştirilmesine giderek daha fazla ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Çin'den daha önce yapılan açıklamalarda, daha fazla yabancı kurumun yurtiçi yuan işlemleri yapmasına izin verileceği belirtilmişti. Yurtiçi bankaların offshore yuan işlemi yapmasına izin verilmesi iki kurun aynı çizgiye gelmesi yönünde yeni bir adım olabilir. Yurtiçi yuan kurundaki hareketler günlük fiksing ve sık müdahalelerden etkilenirken, Hong Kong'da serbest işlem gören para birimi daha volatil olabiliyor. İki para birimi arasındaki boşluk Ocak'ta rekor seviyeye ulaşmıştı.

ING Groep NV'nin Singapur'daki Asya araştırma şefi Tim Condon, "Nihayi nokta offshore piyasanın onshore piyasanın içine çekilmesi. PBOC, onshore yuan hakkındaki beklentileri yeterince oturmuş görüyor ki, yurtiçi bankaların offshore piyasada işlem yapmasına izin verdiğinde sermaye akışlarının dengesinin bozulmayacağını düşünüyor" dedi.

Yuan geçtiğimiz hafta 5 yılın düşüğüne gerilese de, sermaye çıkışlarının yavaşladığına ilişkin işaretler veya Ocak'ta yaşanan panik gibi bir işaret yok. Bloomberg'in derlediği ankete katılan analistlerin medyan beklentisine göre, yuan yılın geri kalanında dolar karşısında yüzde 1.9 gerileyerek 6.5754'ten işlem görecek.