Advertisement

(Güncellendi 10:57)

İngiltere Başbakanı David Cameron, AB referandumunda birlikten ayrılma kararının çıkmasının ardından Ekim'deki parti kongresinde görevi bırakacağını açıkladı.

İngiltere Başbakanı David Cameron, referandum sonuçlarını değerlendirirken "Önümüzdeki üç ay başbakan olarak görevde olacağım.Halkın kararının ardından yeni bir liderliğe ihtiyaç var. Ekim'de parti kongresinde yeni lider seçilmeli"dedi.

Cameron, "İngiliz halkı farklı bir yol izlememiz için net bir karar verdi. Ekim'de partiAvrupa Birliği ile müzakerelere hazırlanmamız gerekiyor" dedi.

Cameron, "Piyasa ve yatırımcılara İngiltere ekonomisinin güçlü kalacağını söyleyebilirim.Ticaret ve seyahat özgürlüğünde kısa dönemde bir değişiklik olmayacak" şeklinde konuştu.

İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkesinde dün düzenlenen referandumda AB'den ayrılma kararının çıkmasının ardından ekimdeki parti kongresinde görevi bırakmak istediğini açıkladı.

Başbakanlık ofisi önünde referandum sonuçlarına ilişkin açıklama yapan Cameron, "İngiliz halkı AB’den çıkma kararı verdi ve bu karara saygı gösterilmeli." dedi.

Referandumda ülkesinin AB'de kalması için kampanya yürüttüğünü hatırlatan Cameron, "Ama İngiliz halkı başka bir yol izlemek için çok açık bir karar aldı. Ülkeyi bu yola sokacak yeni bir liderliğe ihtiyaç var." ifadelerini kullandı.

İngiltere'nin istikrarını sağlamak için gelecek haftalarda ve aylarda elinden geleni yapacağını belirten Cameron, "Ama ülkeyi sonraki hedefine taşıyacak kaptan olarak kalmaya çalışmayı doğru bulmuyorum. Bu, kolay aldığım bir karar değil. Bir istikrar döneminin, sonrasında ise yeni bir liderliğin gerekli olduğunu düşünüyorum. Bugün kesin bir takvim vermeye gerek yok ancak bence ekim ayındaki Muhafazakar Parti kongresinde yeni bir başbakana sahip olmayı hedeflemeliyiz." şeklinde konuştu.

Birleşik Krallık'ta dün yapılan referandumda halkın yüzde 52'si AB'den çıkılması, yüzde 48'i AB'de kalınması yönünde oy verdi.