Advertisement

Atlas Global Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy Bloomberg HT'deki Dahası Var programında turizm sektöründe yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Ersoy son dönemde sıkıntı yaşayan sektörün artık toptancı anlayışı bırakarak perakendeye dönmesi gerektiğini söyledi. 

"TEMMUZ'DA DOLULUK ORANI SÜRATLE ARTACAK"

Haziran ayında ramazan ve Euro 2016 nedeniyle Türkiye'ye gelen turist sayısının azaldığını belirten Ersoy, Temmuz'da doluluk oranının süratli bir şekilde artacağını söyledi. Ersoy, "Kasım ayındaki uçak krizinden sonra olumsuzluklar yaşanmaya başlamıştı ama devlet hızlı müdahalelerde bulundu...Ramazan bayramından sonra Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları çok daha yoğun geçecek." yorumunu yaptı.

Türkiye'nin turizmde artık toptancı değil, perakendeci olması gerektiğini belirten Ersoy "Yani kendi ürünümüzü pazarda direk son tüketiciye kendimiz ulaştırmamız gerekiyor" dedi.

"REZERVASYON PLATFORMLARI OLUŞTURMALIYIZ"

Dünyadaki büyük tur operatörlerinin yıllık cirosunun ortalama %40'ını Türkiye satışlarının, %20'sini Mısır satışlarının oluşturduğunu belirten Ersoy yatırımları büyük oyuncuların tur opertörlerinin kontrölünden çıkarmak için global Türk markaları rezervasyon platformları oluşturulması gerektiğini belirtti. Ersoy, konuya dair şu açıklamayı yaptı; "Bu yaşanan olumsuzluklar bize ne gösterdi? Artık perakendeci olmak zorundayız. Biz daha önce lüks otelleri Rus pazarına güvenerek yapıyorduk. Bu da yatırımcıyı rahata alıştırmıştı. Artık perakendeye dönmemiz gerekiyor yani kendi ürünümüzü pazarda son tüketiciye kendimiz ulaştırmalıyız. Türk markalarını oluşturmalıyız."

Ersoy, bu kapsamda Türkiye'deki tatil yörelerinin hedef pazar ülkelere direk uçuşlarla bağlanabileceğini, son tüketicinin kolay, hızlı ve ekonomik şekilde uçak ve otele ulaşabileceği rezervasyon platformları olması gerektiğini belirtti.

Yeni pazarlar oluşması gerektiğine de vurgu yapan Ersoy, "Büyük tur operatörleri yakın gelecekte karşımıza yeni tatil destinasyonları hazırlayacak, pazarda uzun soluklu rakiplerimiz olacak. Mevcut pazarlarda alternatif pazarlama enstrümanı oluşturmamız ve yeni alternatif pazarlar oluşturmamız gerekiyor" diye konuştu.