Advertisement

ABD’de başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’nin adaylığı için yarışan Vermont Senatörü Bernie Sanders, seçim kampanyasını sonlandırdığını açıklamasa da kasım ayındaki seçimlerde rakibi Hillary Clinton’a oy vereceğini söyledi.

Sanders, MSNBC televizyonunda katıldığı programda başkanlık seçimlerine ilişkin soruları yanıtladı.

Demokrat Parti’nin ön seçimlerinde son ana kadar rakibi eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a karşı yarışta kalan Sanders, seçim kampanyasını resmen sonlandırdığını açıklamadı.

Sanders, partinin başkan adayı olmak için yeterli delege sayısına sahip olmadığını bildiğini ancak parti kurultayına kadar kampanyasını sürdüreceğini vurguladı.

Bir soru üzerine Sanders, ülkenin yeni başkanını belirleyecek 8 Kasım’daki seçimlerde Clinton’a oy vereceğini bildirdi.

Cumhuriyetçilerin muhtemel başkan adayı Donald Trump’ın başkan seçilmesinin önlenmesi gerektiğine işaret eden Sanders, “Donald Trump’ı yenilgiye uğratmak için elimden gelen her şeyi yapacağım.” dedi.

Hillary Clinton, ön seçim sürecinde, parti kurultayından başkan adayı olarak çıkabilmek için gereken 2 bin 383 delegeye ulaşmıştı. Clinton'ın kesin başkan adayı olabilmesi için 23-25 Temmuz tarihlerinde Philadelphia'da yapılacak Demokrat Parti kurultayında da yeterli delege desteğiyle çıkması gerekiyor.