Advertisement

Petrol, İngiltere'deki referandumdan Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma (Brexit) kararının çıkmasının riskli varlıklardan kaçışı tetiklemesi sonrası, kayıplarını varil başına 47 dolara doğru genişletti.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Cuma günü yüzde 4.9 ile dört ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirmesinin ardından yüzde 1.5 daha geriledi. Finans piyasasında kargaşa Pazartesi günü de, sterlindeki satış dalgasının genişlemesi ile birlikte devam ederken, güvenli liman niteliğindeki varlıklara yönelik talep altının yükselmesine neden oldu. Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararından kaynaklana şokun üretim artışları ile birleşmesi durumunda, petrol fiyatlarının daha da düşebileceği uyarısında bulundu.

Petrol, İngiliz halkının 40 yılı aşın süredir devam eden üyeliğin ardından AB'den ayrılmaya karar vermesi sonrası, fiyatların sanayi metalleri ve Avrupa hisse senetleri ile birlikte sert düşmesinin ardından, Cuma günü, üst üste ikinci haftayı da kayıpla geçti. Ham petrol New York'ta halen, Şubat ayında 12 yılı aşkın sürenin en düşük seviyesini görmesinin ardından, Nijerya'dan Kanada'ya, arz kesintileri ve ABD'de düşen üretimin küresel arz fazlasını daraltacağı beklentisi ile, yüzde 80 yükselmiş durumda.

Melbourne'de IG Ltd. piyasa analisti Evan Lucas, "Herşey Brexit' sıkışmış durumda," dedi ve "Petrolde temel göstergeler şu anda bir kenara bırakılacak, zira piyasalar tüm bu gelişmelerin nasıl yön bulacağını anlamaya çalışıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü, Nymex piyasasında, 72 sent düşüşle varil başına 46.92 dolara kadar indikten sonra, Hong Kong saati ile 09:52'de 47.31 dolara geldi. Kontrat Cuma günü 2.47 dolar düşüşle 47.64 dolardan kapandı. Toplam işlem hacmi 100 günün ortalamasının yüzde 7.1 üzerindeydi.

Ağustos vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 63 sent ya da yüzde 1.3 düşüşle varil başına 47.78 doalra kadar indi. Kontrat Cuma günü 2.50 dolar ya da yüzde 4.9 düşüşle 48.41 doalrdan kapandı. Küreel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a göre 84 sent primli işlem gördü.