Advertisement

İngiltere'deki referandumda AB'den ayrılma kararı çıkmasının ardından artan endişelerle Borsalarda kayıplar derinleşti

İngiliz bankaları Stoxx 600'deki en kötü performansı kaydetti. Royal Bank of Scotland Group %24, Barclays hisseleri %12 düştü. EasyJet hisseleri Brexit'in seyahat talebini azaltacağını açıklamasıyla %22 düşerek seyahat şirketlerindeki kayıplara öncülük etti. İtalya'nın Brexit sonrası bankalara 40 milyar euro enjekte edebileceğine dair haberle ülke bankalarındaki kayıplar sınırlı kaldı.

Stoxx Europe 600 Endeksi %3.1 geriledi. Borsalar cuma günü anket sonuçlarının açıklanmasının ardından 2008'den beri en büyük düşüşü kaydetmişti. Stoxx 600 bankacılık endeksi de 121.18'le Temmuz 2012'den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne Brexit sonrası ekonomiyi destekleyeceklerine dair açıklamalarda bulundu. Osborne, "Ekonomimiz, ülkemizin şimdilerde karşılaştığı sorunlarla başa çıkabilecek kadar güçlü" ifadelerini kullandı. İngiltere'de FTSE 100 Endeksi %1.2 geriledi.

Brexit'in etkilerine karşı bölge ekonomisini desteklemek ve piyasa volatilitesini engellemek için Merkez Bankalarının olası önlemleri takip edilecek. Öte yandan Avrupa Merkez Bankası'nın Portekiz'de 3 gün sürecek toplantısında Mario Draghi'nin konuşması bekleniyor.

İspanya'da seçimlerin ardından  %3.4 yükselen IBEX 35 daha sonra %0.4 düştü. Fransa'da CAC 40 Endeksi %1.9, Almanya'da DAX Endeksi %2.1 düşüşte. İsveç'te OMX Stockholm 30 endeksi %6.3, OMX Helsinki 25 endeksi %7.7 düştü. 

Londra'daki CMC Markets'te analist olan Michael Hewson zayıf seyrin devam edeceğini belirterek "Bankacılık hisselerinin zorlanmaya devam edeceğine dair işaretler var. Avrupa bankacılık sektörüne yönelik olarak hala büyük endişe var" yorumunu yaptı.