Advertisement

Fed/Powell: Brexit küresel riskleri daha da aşağı çevirdi

Fed/Powell: Brexit küresel riskleri daha da aşağı çevirdi

Fed Guvernörü Jerome Powell, İngiltere'nin AB'den ayrılmasının küresel riskleri daha da aşağı çevirdiğini söyledi

29 Haziran 2016 Çarşamba, 07:15 Güncelleme: 29 Haziran 2016 Çarşamba, 09:00

Fed Guvernörü Jerome Powell, küresel risklerin, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkma (Brexit) yönünde oy kullanmasının ardından, daha da aşağıya döndüğünü söyledi ve bunun sonucu ortaya çıkan yeni risklerin para politikasının yeniden değerlendirlmesini getirebileceğini belirtti.

Powell, Chicago Council on Global Affairs için hazırladığı konuşmasında, "Brexit oyu, tüm dünyada , bizimki dahil, ekonomiler için yeni sıkıntılar yaratma potansiyeli taşıyor," dedi ve "Küresel görünümün evrilmesi ile birlikte, ABD ekonomisi ve maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerimize doğru süregelen iyileşmeyi desteklemeye yönelik uygun politika duruşumuz için yansımamalarını değerlendirmek önemli olacak" şeklinde görüş bildirdi.

İngiltere'de 23 Haziran'da yapılan referandumda AB'den ayrılma kararının çıkması piyasalarda kargaşaya neden oldu ve Fed'in de içinde bulunduğu merkez bankalarının yatırımcıları sisteme likidite sağlamaya hazır oldukları yönünde güven verme çabalarına yöneltti. Powell da Salı günkü konuşmasında bu yöönde bir güven verdi. Fed guvernörü, ayrıca, ABD ekonomisinin görünümünü de değerlendirdi ve para politikasının gevşek kalmaya devam etmesş gerektiğini belirtti.

Powell, "Tüm dünyada ekonomik faaliytteki zayıflık ve buna bağlı olarak meydana gelen piyasa volatilitesi, ekonomimizin performansı üzerinde baskı oluşturuyor," dedş ve "Para politikasının, zorlu küresel ortamda çalışmayı sürdürmemizle birlikte, büyümeye destek olacak şekilde kalması gerekecek" şeklinde konuştu.

Brexit kararı ışığında finansal koşulların sıkılaştığını, ancak piyasaalrın düzenli seyrettiğini sözlerine ekledi.

 ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 95.749 1,60
USD/TRY 5,7449 -0,73
EUR/TRY 6,5082 0,03
EUR/USD 1,1310 0,74
FAİZ 20,33 -6,91
ALTIN/ONS 1.381,97 1,59
BRENT 63,59 2,86
© haberturk.com
Yukarı