Advertisement

Cameron: Avrupa'daki ortaklarımız, AB'den ayrıldığımız için üzgünler

Cameron: Avrupa

İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkesindeki "Brexit" kararından dolayı Avrupa ülkelerinin üzgün olduğunu söyledi

29 Haziran 2016 Çarşamba, 11:05 Güncelleme: 29 Haziran 2016 Çarşamba, 11:11

İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkesindeki "Brexit" kararından dolayı Avrupa ülkelerinin üzgün olduğunu söyleyerek "Birleşik Krallık AB'den ayrılırken, Avrupa'ya sırtını dönmemeli, dönmeyecek." dedi.

Cameron, dün Brüksel'de yapılan AB Zirvesi'nin ilk gününe katıldı. İngiltere Başbakanı Cameron, zirve kapsamında verilen akşam yemeğinde AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile bir araya geldi.David Cameron, akşam yemeğinin ardından yaptığı açıklamada, görüşmelerin üzüntü ve pişmanlık havasında geçtiğini dile getirerek "Avrupa'daki ortaklarımız, AB'den ayrılmayı planladığımız için üzgünler. Ancak görüşmeler oldukça yapıcı, olumlu ve sakin geçti. İngiltere'nin AB ile ticaret ve güvenlik gibi konularda yakın ilişki içerisinde olması gerektiği yönünde bir anlayış var. Birleşik Krallık, AB'den ayrılırken Avrupa'ya sırtını dönmemeli, dönmeyecek." diye konuştu.

Cameron ayrıca Brüksel ile ayrılık müzakerelerini kendisinden sonraki başbakanın başlatacağını ifade ederek referandumu kazanmayı umduğunu ancak bunun mümkün olmadığını kaydetti. AB üyeliğini referanduma götürme kararının doğru olduğunu savunan Cameron, "İnandığınız bir şey için mücadele veriyorsunuz. Kazanırsanız iyi. Kaybederseniz sonucu kabul etmek zorundasınız." dedi.

İngiltere Başbakanı Cameron, bugün yapılacak AB Liderler Zirvesi'nin ikinci gününe katılmayacak.

Cameron, "Brexit" kararının ardından lideri olduğu Muhafazakar Parti'nin sonbaharda yapılacak kongresinde görevini bırakacağını açıklamıştı.

İngiliz hükümetinin, AB'den çıkma sürecini başlatacak Lizbon Antlaşması'nın 50. maddesini yeni başbakan göreve gelene kadar devreye sokması beklenmiyor. Avrupalı yetkililer ise 50. maddenin bir an önce işleme konulması çağrısında bulunuyor.

İngiltere'nin Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesini işleme koymasıyla AB'den ayrılış anlaşmasının şartlarının belirlenmesi için iki yıllık süreç de başlamış olacak.

Bu arada, dün akşam ülkenin çeşitli şehirlerinde toplanan AB yanlıları "Brexit" kararını protesto etti. Başkent Londra'da parlamentonun önü ve Galler'in başkenti Cardiff'te yüzlerce kişi toplanarak Birleşik Krallık'ın AB üyesi olarak kalmasını istediğini ifade ettiler.

Birleşik Krallık'ta 23 Haziran'da yapılan AB referandumunda halkın yüzde 52'si "AB'den çıkalım" demişti.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 104.595 1,25
USD/TRY 5,4698 0,01
EUR/TRY 6,2069 0,01
EUR/USD 1,1339 -0,02
FAİZ 18,56 0,00
ALTIN/ONS 1.303,73 0,00
BRENT 67,41 0,37
© haberturk.com
Yukarı