Advertisement

İflas erteleme için şehir değiştirmeye 1 yıl sınırı

İflas erteleme için şehir değiştirmeye 1 yıl sınırı

İflas ertelemeyi suistimal eden şirketlerin karar çıkarmak için Kocaeli’ne akması üzerine düzenleme yapıldı

30 Haziran 2016 Perşembe, 08:29 Güncelleme: 30 Haziran 2016 Perşembe, 08:30

TBMM’de görüşülen torba kanun tasarısında iflas ertelemeyi suiistimal eden şirketlere “Kocaeli” ayarı geldi.

Çok sayıda şirketin, iflas erteleme kararı çıkarmak için Kocaeli’ndeki mahkemelere başvuru yapması gündeme gelmişti. Tasarıda, buna yönelik düzenleme yapıldı. Şirketlerin iflas erteleme başvurusunu, son bir yıldır bulunduğu yerleşim merkezinde yapması şartı getirildi.

TBMM’de görüşülen ve iflas erteleme kararlarındaki suiistimale dönük düzenlemeler içeren kanun tasarısında değişiklik yapıldı.

İflas erteleme kararını suistimal eden şirketlerin, kendi bulundukları kent yerine başka şehirlerdeki mahkemelerden karar aldırdıkları gündeme gelmişti.

Bu kapsamda Kocaeli’nin adı öne çıkmıştı. Firmaların kolay karar aldıracakları kentlerde bir aylığına ofis açtıkları belirtilmişti. Getirilen yeni düzenlemeye göre, iflas ertelemesi isteyecek şirketin son bir yıldır aynı merkezde bulunması koşulu aranacak. Şirketler, şirket merkezinin bulunduğu yerde başvuru yapabilecek.

Tasarıyla getirilen diğer tedbirlerle, sahte ya da çifte ticari kayıtlar tutan, mal kaçıran, borçlarını saklayan, çok sık adres değiştirerek alacaklılarından kaçan, mahkemenin yetkisine etki etmeye çalışan, birden çok iflasın ertelenmesi ve konkordato yoluna giden borçluların “ertelemeye layık olmadıkları” kabul edilecek. Daha önce iflas ertelemeden yararlanmış bir şirket veya kooperatif, uzatma dahil erteleme süresinin bitiminden itibaren bir yıl geçmedikçe yeniden iflas erteleme talebinde bulunamayacak. İflas erteleme dönemindeki yargılamalar, uzatmayla birlikte toplam 2 yıllık süreye sayılacak. Mahkeme, iflası ertelenen şirkette görevlendirilen kayyumun görevine gerektiğinde son verip yerine yenisini seçebilecek.

 

Deniz ÇİÇEK / GAZETE HABERTÜRKÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 95.953 -0,94
USD/TRY 5,8368 0,09
EUR/TRY 6,5663 0,12
EUR/USD 1,1244 -0,12
FAİZ 21,19 1,39
ALTIN/ONS 1.271,95 -0,24
BRENT 74,09 0,07
© haberturk.com
Yukarı