Advertisement

Osmangazi Köprüsü açıldı, bayram sonuna kadar ücretsiz

Osmangazi Köprüsü açıldı, bayram sonuna kadar ücretsiz

39 ayda tamamlanan dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada olan Osmangazi Köprüsü'nün açılış töreni gerçekleştirildi

30 Haziran 2016 Perşembe, 20:43 Güncelleme: 30 Haziran 2016 Perşembe, 20:56

39 ayda tamamlanan dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada olan Osmangazi Köprüsü'nün açılış töreni gerçekleştirildi.

İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşım süresini 9 saatten 3,5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin en büyük ayağını oluşturan Osmangazi Köprüsü'nün, açılışı yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Osmangazi Köprüsü'nün açılış töreni öncesi köprü üzerinde eşi Emine Erdoğan ile köprü üzerinde kısa bir yürüyüş yaptı. Bu yürüyüş Cumhurbaşkanlığı fotoğrafçısı tarafından fotoğraflandı ve sosyal medya üzerinden paylaşıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açılış töreninde yaptığı konuşma sırasında yeni projelerin de sinyalini verdi.
Cumhurbaşkanı'na Başbakan Binali Yıldırım ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan köprünün bayram süresince ücretsiz olacağının müjdesini de verdi.

Köprü açılışına halkın da yoğun katılım sağladığı kameralara yansıdı. Törenle hizmete girecek köprüde, açılış hazırlıkları tamamlandı. Köprüye, Türk bayrakları asıldı, açılış töreninin yapılacağı alana iftar için masalar kuruldu. Öte yandan konuşmacıların katılımcılara hitap edeceği sahne, köprü arka fonda olacak şekilde konumlandırıldı. Ayrıca alana mescit, şadırvan ve seyyar tuvaletler konuldu


Açılıştan önce özel izinle gerçekleştirilen geçişte Red Bull sporcusu Kenan, saate 400 kilometreyle Kawasaki H2R model motosikletle en yüksek hıza ulaşan isim oldu. Kenan, Osmangazi Köprüsü'nün resmi açılışında planladıkları hız denemesini, hava koşulları nedeniyle daha önce yaptı.

Kenan'ın ulaştığı hız, Dünya Supersport Şampiyonası'nda yarıştığı takımı Kawasaki tarafından H2R motosikletin ulaşabildiği en yüksek hız olarak onaylandı. Bu özel hız denemesinde 1,5 kilometrelik köprüyü 30 saniyenin altında geçen Kenan, Osmangazi Köprüsü'nün en hızlı geçişini de yapmış oldu. Kenan, yaptığı açıklamada, 4 ay süren bir çalışmanın ardından 400 kilometreye ulaşarak Kawasaki H2R motosikletiyle ulaşılabilecek en yüksek hıza çıktığını belirtti.

Osmangazi Köprüsü bayramda ücretsiz mi olacak sorularının yanıtı ise henüz belirlenmedi. 14 117 Ancak açılış sırasında bir karar alınabileceği ihtimali bekleniyor. 

ÜCRETİ, GÜZERGAHI, DEĞERLENEN BÖLGELER

Osmangazi Köprüsü'nün 30 Mart 2013'te Yalova Altınova Hersek şantiyesinde düzenlenen törenle temeli atıldı. Köprü yaklaşık 39 ayda tamamlandı. Osmangazi Köprüsü'nün kule yüksekliği 252 metre, tabliye genişliği 35,93 metre, orta açıklığı bin 550 metre ve uzunluğu ise 2 bin 682 metre.

Osmangazi Köprüsü'yle İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşım süresi 9 saatten 3,5 saatte indi. Osmangazi Köprüsü, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesinin en büyük ayağını oluşturuyor. İzmit Körfezi'nin gerdanlığı olarak nitelendirilen köprü, bölgedeki arsa ve konut fiyatlarını artırdı. Köprünün temelinin atılmasının ardından Yalova'da yeni Organize Sanayi Bölgeleri kurulması için çalışmalar başlatıldı.Osmangazi Köprüsü'nün açılmasıyla Kocaeli'nin Gebze ve Diloavası ilçelerindeki sanayi yükünün azalması bekleniyor.

Toplam yatırım bedeli 9 milyar dolar olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin en büyük ayağını oluşturan köprü sayesinde İzmit Körfezi 4 dakikada geçilebilecek Yap-işlet-devret modeliyle yapılan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu (İzmit Körfez Geçişi ve bağlantı yolları dahil), 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 433 kilometre uzunluğunda olacak İzmit Körfezi'nde otomobille mevcut yol kullanılarak 2 saate yakın süren güzergah, köprü sayesinde 4 dakikada geçilebilecek.

Projenin en önemli ayaklarından biri olan ve körfezin iki yakasını birleştiren Osmangazi Köprüsünde 113 tabliye bulunuyor. Kule keson temelleri tamamlanırken, nihai kot olan +252 metreye de ulaşılmış oldu. Ocak ayında ilk tabliye montajı başlanırken, toplam çalışmalar yaklaşık 3 yıl sürdü. Otoyol üzerinde ise 3 büyük tünel bulunuyor. 7 bin 180 metre uzunluğundaki Orhangazi Tüneli’nde elektromekanik işleri ve BSK kaplama çalışmaları tamamlandı. 2 bin 500 metre uzunluğundaki Selçukgazi Tüneli ise büyük oranda bitti.

3 bin 210 metre uzunluğundaki Belkahve Tüneli’nde son işlemler sürüyor. 253 metre uzunluğundaki Kuzey Yaklaşım Viyadüğü de tamamlandı. Bin 380 kilometre uzunluğundaki Güney Yaklaşım Viyadüğün de tabliye su yalıtım, izolasyon ve asfalt kaplama çalışmaları tamamlandı. Gebze-Bursa kesiminde 12 adet, Bursa-Balıkesir-Kırkağaç-Manisa kesiminde 6 adet, Kemalpaşa-İzmir kesiminde ise 2 adet olmak üzere toplam 20 viyadük yer alıyor.

Gebze-Bursa arasındaki 7 viyadük tamamlanırken, 13 viyadükte ise çalışmalar sürüyor. Gebze-Orhangazi Bursa-Balıkesir-Kırkağaç-Manisa-İzmir arasındaki kesimlerde küçük çalışmalar devam ediyor.

Otoyolun İzmir-Turgutlu-Kemalpaşa arasındaki 6,5 kilometrelik yol ise tamamlanarak trafiğe açıldı.Toplam 7 bin 918 personel, Bin 634 iş makinesinin çalıştığı projede bugün kadar kamulaştırmalar dahil 12 Milyar 911 Milyon TL harcandı. İzmit Körfez Geçişi ve bağlantı yolları dahil toplam 433 kilometre uzunluğunda olacak. İzmit Körfezi'nde otomobille mevcut yol kullanılarak 2 saate yakın süren güzergah, köprü sayesinde 4 dakikada geçilebilecek.

 

HabertürkÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 96.861 -0,03
USD/TRY 5,8132 0,14
EUR/TRY 6,5531 0,17
EUR/USD 1,1247 0,13
FAİZ 20,90 0,10
ALTIN/ONS 1.275,52 -0,02
BRENT 71,97 0,49
© haberturk.com
Yukarı