Advertisement

İngiltere yeni bir finansal krizin eşiğinde dururken merkez bankası başkanı Carney, son krizin ardından oluşturulan acil durum paketini açıklamaya hazırlanıyor.

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Mark Carney, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasına ilişkin gidilen referandumun ardından sözlü iletişimi kesmedi ve Salı günü 12 gün içerisinde üçüncü kez konuşmaya hazırlanıyor. Carney'nin finansal sistemin karşı karşıya olduğu risklere değinmesi bekleniyor. Başkan, ekonomiy desteklemek ve yatırımları cesaretlendirmek için kullanılabilecek makro ihtiyadi araçlara vurgu yapacak. Carney'nin sermaye gereksinimlerini gevşetmesi de beklentiler arasında bulunuyor.

İngiltere'nin en büyük ticaret ortağı ile yollarını ayırması yönünde aldığı karar piyasaları olumsuz etkilerken yatırımcı endişelerini artırdı ve bu durum, Carney'yi kargaşanın ortasındaki istikrar göstergesi gibi işaret edilmesine neden olan siyasi bir kriz doğurdu. Bankalara fon sağlanması ve faiz indirimine gidilmesi yönünde sinyaller vermesinin ardından Carney, geçtiğimiz hafta finansal istikrarı sağlamak adına gereken adımların atılacağına ilişkin vaatte bulunmuştu. BOE Başkanı söz konusu açıklamasında yüksek belirsizlik ve giderek bozulan ekonomik görünümün altını çizmişti.