Advertisement

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Ekonomik Müjdeler Paketi ile ilgili, "Uzun zamandan beri BAĞ-KUR ve SSK'lılar arasındaki haksız uygulama kaldırılarak peşin ödeyen esnafımızın primlerinden yüzde 5 indirim sağlanması sevindiricidir. Karardan her iki kesimde karlı çıkacaktır." ifadelerini kullandı.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, paketin halk ve esnafa bayram müjdesi gibi geldiğini belirterek "Uzun zamandan beri BAĞ-KUR ve SSK'lılar arasındaki haksız uygulama kaldırılarak peşin ödeyen esnafımızın primlerinden yüzde 5 indirim sağlanması sevindiricidir. Karardan her iki kesimde karlı çıkacaktır. Devlet alamadığı ücretleri tahsil edecek, BAĞ-KUR'lu esnafımızda fazla prim ödememiş olacak." görüşüne yer verdi.

Ticari araçlarını uzun zamandan beri yenilemek isteyen, buna karşın fiyatların yüksekliği sebebiyle yenileyemeyen sürücüler için de paketin iyi bir fırsat olduğunun altını çizen Palandöken, bu kapsamda şoför esnafına sıkıntı oluşturan ÖTV'nin alınmayacak olmasının önemine işaret etti. Palandöken, araçların yenilenmesiyle başta turizm sektörü olmak üzere tüm kesimlere en kaliteli hizmetin verileceğini belirtti.

Damga Vergisi başta olmak üzere yatırımların ve kredilerin önündeki engellerin kaldırılmasının ülkenin kalkınması adına büyük bir hamle olduğunu kaydeden Palandöken, "Yatırımların ve kredilerin önündeki engellerin kalkmasını çok olumlu buluyoruz. Bu paket 78 milyon insan için hayati önem taşımaktadır." ifadelerine kullandı.

- "Türkiye vites büyütür"

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, yaptığı yazılı açıklamada paketin, yatırım ortamının ihtiyaç duyduğu destekleri içerdiğini kaydederek, "Bu paketle Türkiye vites büyütür." değerlendirmesinde bulundu.

Damga Vergisi başta olmak üzere bakanları ziyaretlerinde dile getirdikleri sorunların pek çoğuna ilişkin düzenlemenin pakette yer aldığının altını çizen Bezci, "Ülke olarak hem ekonomimizi geliştirmek ve büyütmek hem de arkadan gelen genç nüfusa istihdam alanları açmak için yatırım dolayısıyla üretim ortamını geliştirmek zorundayız. Bu paket yatırım yapmak isteyenlere çok önemli destekler içeriyor." ifadelerini kullandı.

Kamuoyunda "paket" denildiği zaman "kemer sıkma" algısının oluştuğuna dikkati çeken Bezci, paketin ekonomiyi genişletmek adına tedbirler içermesinin tüm iş alemine rahat nefes aldırdığını vurguladı.

Türkiye'yi yatırımcılar için cazibe merkezi haline getirme kararına da destek veren Bezci, şunları kaydetti:

"Şirket kuruluş ve kapatmaları kolaylaştırmaktan esnafın borç faizlerini ödemeye, ÖTV'siz ticari araç satın almadan gümrüklerden geçişi kolaylaştırmaya, KOBİ'lere desteklerden yerli makine alana kredi desteğine, karşılıksız çekte düzenlemeden orta ve yüksek teknolojili üretim yatırımlarının desteklenmesine, proje bazlı destekten ürün Borsasına kadar pakette yer alan tüm konular Türkiye'nin ekonomik geleceği için çok önemli kararlar içermektedir."

Bezci, ihracatçıya hususi pasaport konusunu ATO üyeleri adına sıkça dile getirdiklerini de belirterek, "Bu paket Türkiye ekonomisine bayram hediyesi gibi geldi. İnşallah en kısa zamanda paketin etkisi ekonomiye yansır ve Türkiye dünya ekonomileri arasında hak ettiği sıraya yükselir." ifadelerini kullandı.

AA