Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa hisse senetlerini Şubat’tan beri en büyük yükselişine yönelten ralli, İtalyan bankalarındaki düşüşün emtia üreticilerindeki sıçrayışa karşıt gelmesiyle gücünü kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, ABD piyasasının Bağımsızlık Günü dolayısıyla kapalı olması nedeniyle hacmin 30 günlük ortalamanın yüzde 25 altında olmasıyla birlikte, Londra’da saat 16:30 itibariyle yüzde 0.7 düştü. Banca Monte dei Paschi di Siena SpA yüzde 13 düşerek bankacılık sektöründeki kayıplara öncülük ederken, değerli metal madencileri Fresnillo Plc ve Randgold Resources Ltd, altın ve gümüşün 2014’ten beri en yüksek seviyesine gelmesiyle en az yüzde 4.3 yükseldi.

Hisse senetleri Brexit oylamasının ardından yüzde 7.6 sıçrayarak kayıplarının yarısından fazlasını geri aldıktan sonra, kazançlarını durdurdu. Birleşik Krallık Maliya Bakanı George Osborne, iş yatırımlarını korumak adına kurumsal vergi haddi hedefini yüzde 15’e düşürmüştü.

Eppstein, Almanya’da MPPM EK’dan  Guillermo Hernandez Sampere, “Avrupa hisseleri geçtiğimiz haftaki rallinin ardından ve ABD’deki tatil ile nefes alıyor.” dedi ve “Altın gibi güvenli limanlara geçişler görüyoruz. İtalya bankaları hükümet desteğine rağmen kayıp vermeye devam edecektir çünkü ana fikir düşük sermayeli kalmaya devam edecekleri yönünde.” diye konuştu.