Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Goldman Sachs Group Inc. tahvil yatırımcılarının İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma yönündeki kararına aşırı tepki verdiğini düşünüyor.

Bankaya göre tahvil fiyatları, Brexit'in dünyanın geri kalanına olan etkisinin sınırlı kalması ve Fed'in 2016 yılında faiz artırımına gitmesini engellemeyeceği varsayımıyla, yakın zamanda görülen yükselişe direnebilir. ABD 30 yıl vadeli hazien tahvillerinin faizi Salı günü beklenmedik ölçüde düşük seviyelere geriledi. ABD 10 yıllık tahvillerinin faizi ise, Brexit referandumu ardından küresel tahvillerdeki yükselişin etkisiyle, 1 Temmuz'da rekor düşük seviyeye inmişti.

Londra'da Goldman Sachs tahvil stratejisti Rohan Khanna, “İngiltere (Brexit) küresel bir ekonomik sorun değil, bu nedenle ekonomik faaliyetlerdeki herhangi bir yavaşlamanın etkisi sınırlı olacaktır. Biz 2016 yılında en az bir faiz artırımına gidilmesine üçte iki ihtimal veriyoruz” dedi.

Fed fonlama oranı vadeli kontratlarına göre traderlar, bu yıl faiz artırımına gidilmesine yüzde 12 ihtimal veriyor. 2017 yılında faiz artırımına gidilmesine ise yüzde 50'nin altına ihtimal veriliyor.