Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Euro Bölgesi'nde ekonomi, İngiltere Avrupa Birliği (AB) üyeliğine ilişkin referanduma ilerlerken, Haziran ayında cansız bir tempoda artmaya devam etti.

Londra'da Markit Economics tarafından Salı günü yapılan açıklamaya göre Euro Bölgesi'nde Haziran ayı bileşik PMI Endeksi 53.1 seviyesinde gerçekleşti. Haziran ayı PMI verisine ilişkin ilk tahminler 52.8 seviyesini işaret ediyordu.

Markit Economics baş ekonomisti Chris Williamson'a göre Haziran ayı PMI verisi, ikinci çeyrek GSYİH'sinde yüzde 0.3'lük bir artışı işaret ediyor ki bu rakam, Mart ayına kadarki üç aylık süredeki kaydedilen büyümenin yaklaşık yarısı kadar. Bölge ekonomisindeki ivme kaybı, Brexit'in bölgedeki kırılgan toparlanmaya etkisini sınırlamaya çalışan yetkililer için özellikle önem taşıyor.

Williamson, konuya ilişkin yorumunda “İmalattaki hızlı artış, hizmet sektörünün büyümesindeki yavaşlama ile dengelendi. Büyümenin ivme kazandığına ilişkin herhangi bir sinyal olmaması, Brexit belirsizliğinin gelecek aylarda ekonomiyi olumsuz etkileyecek olması da hesaba katıldığında, politika yapıcıları endişelendirecektir” şeklinde görüş bildirdi.

Haziran ayında hizmet PMI verisi 52.8 seviyesinde gerçekleşirken, Mayıs ayında 53.3 düzeyinde gelmişti.