Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Petrol, güçlü gelen ABD tarım dışı istihdam verisinin, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ülkenin ekonomisine dair endişeleri azaltmasıyla yükseldi.

ABD Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre, ABD'de tarım dışı istihdam Haziran ayında 180 bin seviyesindeki beklentinin çok üzerinde 287 bin arttı. Petrol, dünkü stok verilerinin geçtiğimiz hafta 2.2 milyon varil ile beklentilerden daha az düşmesinin ardından, yüzde 4.8 gerilemişti. Veri ayrıca ABD'deki üretimin Mayıs 2014'ten beri en düşük seviyesine geldiğini de gösterdi.

Chicago'da Price Futures Group kıdemli piyasa analisti Phil Flynn, "Rakamlar ekonomi hakkında biraz ılımlı işaretler veriyor." dedi ve "Ekonomiye dair birçok endişe vardı ve bunun talebi nasıl etkileyeceği konusunda." diye konuştu.

Petrol, Şubat'taki 12 yılın düşüğünden, arzdaki kesintiler ve ABD'deki üretimin düşmesinin etkisiyle yaklaşık iki katına yükseldikten sonra, geçtiğimiz ay varil başına 44 ve 52 dolar arasında işlem gördü. Fiyatlardaki iyileşme Amerikalı üreticileri sondaj makinelerini yeniden aktifleştirmeye teşvik ederek, üretimdeki düşüşün yavaşlayacağı beklentilerine öncülük etti.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü, Nymex piyasasında saat 12:52 itibariyle, 21 sent ya da yüzde 0.5 yükselerek varil başına 45.35 dolar oldu. Petrol vadelileri bu hafta yüzde 7.4'lük düşüşle, Şubat ayından beri en büyük haftalık gerilemeye yöneldi. Dün ise 45.14 ile 10 Mayıs'tan beri en düşük seviyesindeydi. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 8 altında gerçekleşti.