Advertisement

Birleşik Krallık'ta gerçekleştirilen Avrupa Birliği (AB) referandumunda ayrılma (Brexit) kararı alınması sonrasında "Acaba AB'den başka kopmalar olabilir mi?" sorusunu da beraberinde getirdi. Özellikle AB ülkelerindeki Birlik karşıtı ve aşırı sağcı partilerin açıklamaları, bu yöndeki endişeleri arttırdı.

AA muhabirinin soruların yanıtlayan Berenberg Avrupa Ekonomisti Florian Hense, Brexit kararının Avrupa'yı ciddi bir kimlik krizi içerisine soktuğunu belirtti.

Hense, bunun da AB ya da Avro Bölgesi'nden ayrılma düşüncesinin hakim olduğu ülkelere cesaret verebileceğini ancak hiçbir ülkenin yakın zamanda İngiltere gibi AB'den ayrılmayacağını savundu.

AB'nin ve Avro Bölgesi'nin popülerliğinin eskisine göre azaldığını söyleyen Hense, ancak 2017 - 2019 döneminde önde gelen AB ülkelerinde yapılacak seçimlerde AB ya da Avro Bölgesi karşıtı parti ve grupların iktidara gelmesinin söz konusu olmayacağını dile getirdi.

"AB'de İngiltere'den başka kopma olmayacak"

ING Group Avro Bölgesi Başekonomisti Peter Vanden Houte de AB karşıtlığının Avrupa'da özellikle son yıllarda arttığına dikkati çekti.

Hollanda'da aşırı sağcı Özgürlükler Partisi (PW) Lideri Geert Wilders ve Fransa'da Ulusal Cephe (FN) lideri Marine Le Pen'in ülkeleri için İngiltere'deki gibi referandum çağrısında bulunduğunu anımsatan Houte, ancak bu partilerin ülkelerinde büyük çoğunluğu oluşturmadığını, bu yüzden AB'de İngiltere'den başka bir kopma olmayacağı vurguladı.

IHS Global Insight Batı Avrupa Kıdemli Ekonomisti Timo Klein ise İngiltere'nin zaten AB'ye karşı her zaman negatif bir bakış açısına sahip olduğunu ifade etti.

AB ülkelerinde ayrılık yanlısı azınlık gruplar olduğunu ancak bunların çoğunluğa dönüşmesi ya da iktidara gelmesinin çok zor olduğunun altını çizen Klein, mesela Polonya ve Macaristan'ın AB'den ayrılmak istemediğini çünkü AB'nin sağladığı ekonomik avantajlar olduğunu aktardı.

Gelecek aylarda Brexit'in İngiltere'ye vereceği zararların kesinleşeceğini öngören Klein, bu durumda da AB'den ayrılmanın herhangi bir AB ülkesi için ne kadar kötü olduğunun daha iyi anlaşılacağını dile getirdi.