Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL


Petrol fiyatları, ABD'de ürwticilerin aktif petrol sondaj kuyusu sayısını 12 haftanın en yüksek seviyesine çıkarmalarının ardından düştü.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Cuma günü yüzde 0.6 değer kazandıktan sonra, yüzde 1.3 kadar geriledi. Baker Hughes Inc.'nin internet sitesinden bildirdiğine göre, ABD'de ham petrol çıkarma amaçlı kuyu sayısı geçen hafta 10 artarak 351'e çıktı ve 15 Nisan'dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre, para yöneticileri, Batı Teksas petrolünde (WTI) net uzun pozisyon sayısını, 5 Temmuz haftasında, Mart ayından bu yana en düşük seviyesine indirdi.

Petrol, Şubat ayında son 12 yılın en düşük seviyesini görmesinin ardından, arz kesintileri ve ABD'de düşen üretim dolayısıyla neredeyse iki katı değer kazanması sonrası, son bir ayda varil başına 44 dolar ile 52 dolar arasında dalgalandı. Fiyatlardaki bu toparlanma, Amerikalı petrol üreticilerin beklemeye aldıkları petrol sondaj kuyularını tekrar aktif hale getirmeye başlamalarına neden oldu ve bu durum, üretimdeki düşüşün yavaşlayacağı spekülasyonunu beraberinde getirdi.

Sydney'de Fat Prohets analisti David Lennox, Bu sondaj kuyularının sayısı arttığında, petrol fiyatlarında zayıflama göreceğiz, zira bu durum p,yasaya yeni arz gelmesine neden oluyor," dedi ve "Arzın potansiyel olarak geri dönebileceğini gösteren her şey, somut sorunlara neden olacak" şeklinde görüş bildirdi.

Ağustos vadeli WTI, Nymex piyasasında, 60 sent düşerek varil başına 44.81 dolara kadar indikten sonra, Tokyo saati ile 12:08'de 44.97 dolara geldi. Fiyatlar Cuma günü 27 sent yükselerek 45.41 dolardan kapandı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 22 altındaydı.

Eylül vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 54 sent ya da yüzde 1.2 düşerek varil başına 46.22 dolara kadar indi. Kontrat Cuma günü yüzde 0.8 yükselerek 46.76 dolardan kapanmıştı. Küresel gösterge Brent petrolü, Eylül vadeli WTI'a göre 68 sent primli işlem gördü.