Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Japonya'da koalisyonunun hükümetinin, sandık anketlerine göre Pazar günü gerçekleştirilen senato seçiminin tartışmasız galibi olarak çıkmasıyla birlikte Başbakan Shinzo Abe'nin ekonomik canlanma politikalarında daha da ileri gidebilmesi için gerekli şartlar oluşmuş oldu. Bununla birlikte, Japonya'da ikinci dünya savaşı sonrası kabul edilen pasifist anayasanın değiştirilmesi ihtimali bulunuyor.

Önemli televizyon kanalları ve Kyodo Haber Ajansı, seçimin sona ermesiyle birlikte Abe'nin Liberal Demokrat Partisi liderliğinde iktidarda bulunan koalisyonun çoğunluğu koruduğu ve senatodaki sandalye sayısını artırdığı yönünde haberler yaptı. Haber kanallarının ve Kyodo'nın sandık anketlerine dayandırdığı bilgiye göre muhalefet partisi, sandalyelerinin çoğunu kaybetti.

Sandık anketlerine göre Liberal Demokrat Parti, 121 sandalyenin söz konusu olduğu seçimde 57 ile 59 arasında sandalye kazanırken, koalisyon ortağı Komeito 14 sandalye kazandı. Diğer muhafazakar politikacıların sandalyeleriyle birleştiğinde koalisyon, senatodaki toplam sandalyelerin üçte ikisini garantilemiş oldu. Bu oran anayasa değişikliğine gitmek için yeterkli çoğunluğu oluşturuyor.