Advertisement

ABD'de güçlü tarım dışı istihdam verisinin ortalama saatlik kazançlara yansımaması Dolar/TL 'nin 2.89-2.90 seviyelerinde seyretmesine neden oluyor. Güne 2,8976 seviyelerinden başlayan Dolar/TL saat 11:30 itibariyle 2,8995, Euro/TL ise 3,2005 seviyesinde seyrediyor.  

Dolar/TL, Ramazan Bayramı dolayısıyla piyasaların kapalı olduğu Çarşamba günü yurtdışı piyasalarda risk iştahında yaşanan azalmayla 2.95'in üzerini test etmişti.

"YÜKSELİŞ SINIRLI KALDI"

Invest AZ Yatırım Uzmanlığı Birim Müdürü Mehmet Arın Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede ABD'de geçen hafta güçlü gelen tarım dışı istihdam verisinin ortalama saatlik kazançlara yansımaması nedeniyle dolardaki yükselişin sınırlı kaldığını, kurda 2.91 seviyesi ve 2.9440'ın önemli direnç noktaları olduğunu belirtti. Arın, bu hafta piyasaların Asya'dan gelecek verilerle yön bulacağını kaydetti.

ABD’de cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisi haziranda 287 binle beklentiyi aşarak 8 ayın en güçlü yükselişini göstermiş, işsizlik oranı da yüzde 4,7'den yüzde 4,9’a çıkarak beklentinin hafif üstünde gerçekleşmişti.

Fed'in takip ettiği ortalama saatlik ücretler ise aylık bazda yüzde 0,1 ve yıllık bazda yüzde 2,6 artarak beklentilerin hafif altında kaldı.

PİYASALARDA BUGÜN

Bugün yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda önemli bir veri akışı bulunmazken akşam saatlerinde Kansas City Fed Başkanı Esther George'un konuşma yapması bekleniyor.

Odeabank Ekonomik Araştırma ve Stratejik Planlama Direktörü Ali Kırali yolladığı bir notta, mevcut küresel ve yurtiçi belirsizliklerle TL’nin yaz aylarında hem reel hem de nominal olarak baskı altında kalabileceği yönündeki beklentiyi koruduklarını belirtti.