Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş ekonomik eylem planıyla ilgili yasal düzenlemelerin Meclis tatile girmeden çıkartılacağını söyledi.

Kurtulmuş, "Bu planın her bir maddesiyle ilgili, hangi bakanlığın, hangi kurumların ilgili olduğu, sorumlulukların ne olduğu detaylı olarak tespit edildi.

Yatırımların teşviki ve ekonominin canlandırılmasıyla ilgili müjdelerin uygulanmasına dönük bazı yasal tedbirler gerekecek. Bu yasal tedbirlerin de, Arife günü ilan ettiğimiz müjdelerle ilgili gerekli yasal düzenlemelerin de Meclis tatile girmeden evvel çıkarılacağını müjdelemek isterim." açıklamasını yaptı.

SURİYELİLERE VATANDAŞLIK

Kurtulmuş Suriyeli mültecilere vatandaşlık verilmesine yönelik çalışmanın tamamlanmadığını belirtti. Kurtulmuş, "İçişleri Bakanlığımız Suriyelilerin vatandaşlığı meselesiyle ilgili konuda çalışmalarını tamamlamış değildir. Bakanlığımız teferruatlı bir şekilde konuyla ilgili çalışmaları sürdürüyor. Türkiye'ye faydalı olabilecek, teröre asla bulaşmamış ve Türkiye ile Suriye arasındaki köprüyü oluşturabilecek nitelikteki vatandaşların, nasıl Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçebilir Suriyeliler, bunlarla ilgili çalışmalar yapılıyor." dedi.

MISIR'LA İLİŞKİLER

Kurtulmuş Türkiye ile Mısır arasında resmi veya gayriresmi bir adım atılmadığını söyleyerek "Bizim Mısır halkına düşman olmamız asla düşünülemez. Biz Mısır'da demokratik bir ilkeyi savunduk. Mısır kendi içinde demokratik bir şekilde kendi cumhurbaşkanını seçti. Ama ne yazık ki çok kısa bir süre içerisinde, -5 askeri darbe görmüş bir ülkenin çocukları olarak söylüyoruz- Mısır'da seçilmiş hükümet askeri darbe ile görevden uzaklaştırıldı. Türkiye bu nedenle ilişkilerini askıya almıştır" açıklamasını yaptı.