Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Finans Kuruluşu Ata Yatırım tarafından hazırlanan Jeopolitik Risk Raporu yayımlandı. Türkiye-Rusya ilişkilerinin masaya yatırıldığı rapora göre, iki ülke arasındaki gerginliğin sona ermesi Türkiye'nin ticaret ve turizm hacmine gelecek iki yılda 10 milyar doların üzerinde katkı yapacak.

Raporda, dünyanın jeopolitik olarak en riskli bölgelerden birinde bulunan Türkiye'nin 1990'daki ilk Körfez Savaşı'ndan bu yana neredeyse hiç sakin dönem geçirmediği bildirildi.

Son dönemlerde Türkiye açısından en beklenmedik jeopolitik riskin Rus uçağının düşürülmesi olduğu kaydedilen raporda, Rusya'nın Türkiye'nin Almanya'dan sonraki en büyük ticari ortağı olduğu hatırlatıldı. Raporda, Rusya'nın uçak düşürülmesi olayından sonraki tavrı nedeniyle iki ülkenin ekonomilerinin göreceği zararın ise sorunun aşılması sonrası kısa sürede yerini karşılıklı kazançlara bırakacağı vurgulandı.

Raporda şu ifadelere yer verildi: "Azalan ticaret, turizm gelirleri, bavul ticareti gelirleri göz önüne alındığında, 2015'te ilişkilerde azalan trend Türk-Rus ilişkilerinin hızla düzelmesi ile Türk ekonomisine yıllık 4,5-5 milyar dolarlık bir pozitif etki yapacak. Bu da hızla iyileşen ticari-ekonomik ve turizm faaliyetlerinin önümüzdeki iki yılda Türk ekonomisine yaklaşık 10 milyar dolar getirisi olacağı anlamına geliyor. Gelişen Türk-Rus ilişkileri cari açık finansmanı açısından da ekonomiye katkıda bulunacak."

AA