Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık hakkı verilmesine ilişkin, "Muhalefetin 'bu insanlar Türk vatandaşlarımızın ekmeğini elinden alacak' gibi gerçekten çok çirkin ve gerçekle ilgisi olmayan, dedikodu mahiyetindeki algı operasyonuna kapılmamak gerekir. Bu insanları buradaki iş gücüne ve ekonomiye katkı sunmaları için bir artı değer olarak düşünmek lazım." dedi.

Tüfenkci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriyelilerin Türkiye'de uzun süredir misafir olarak ağırlandığını hatırlattı.

Suriyelilerin kendilerini evlerinde hissetmeleri için hükümet ve millet olarak tüm çabanın gösterildiğini belirten Tüfenkci, Türk halkının Suriyelilerle ekmeğini bölüştüğünü dile getirdi.

Tüfenkci, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen Suriyelilere her türlü yardımın yapıldığını vurgulayarak, "Nitelikli iş gücüne sahip Suriyelilerin Türkiye'de iş gücüne katılıp Türkiye ekonomisine katkı sunmaları veya kendi ayakları üzerinde durmaları, bizlerin de bundan faydalanması var olan mekanizmayı harekete geçirme konusunda Cumhurbaşkanımızın beyanı oldu. Hükümetin de bu noktada kararlığı var. Nitelikli Suriyelilerin Türkiye ekonomisine katkı sunmaları önemli." diye konuştu.

- "Türkiye'nin büyümesi, gelişmesi olarak düşünmek lazım"

Muhalefetin, Suriyeliler konusunda hiçbir yapıcı öneri getirmediğine, her fırsatta "bundan nasıl siyasi rant sağlayabilirim" düşüncesiyle hareket ettiğine dikkati çeklen Tüfenkci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Suriyelilerin Türk vatandaşlığına geçmesi noktasında yanlış algılamaların olmaması gerekiyor. Muhalefetin 'bu insanlar Türk vatandaşlarımızın ekmeğini elinden alacak' gibi çok çirkin ve gerçekle ilgisi olmayan, dedikodu mahiyetindeki algı operasyonuna kapılmamak gerekir. Bu insanları buradaki iş gücüne ve ekonomiye katkı sunmaları için bir artı değer olarak düşünmek lazım. Türkiye'nin büyümesi, gelişmesi olarak düşünmek lazım. Yani Almanya'ya giden Türk vatandaşları Almanların ekmeğini ellerinden almıyorlar ki. O ekonomiye katkı sunuyorlar. Almanya'nın büyümesine, gelişmesine, katkı sunuyorlar. Bunu da aynı şekilde düşünmek lazım."

Tüfenkci, Türk vatandaşlığına geçecek Suriyeliler için belli kriterlerin uygulanacağına işaret ederek, gerçekten nitelikli, suça karışmamış, bu ülkede yaşamayı, Türk vatandaşı olmayı kendisi için bir onur addeden kişilerin vatandaşlığa geçirilmesinin öngörüldüğünü söyledi.

Türk vatandaşlığı konusunda bir zorunluluk da bulunmadığını, isteyenlere Türk vatandaşlığı verileceğini dile getiren Tüfenkci, "Diğer dünya milletlerine tanıdığımız imkanları bu insanlardan niye esirgeyelim? Türkiye ekonomisine ciddi katkı sağlayacaklarını düşünenlerdenim." dedi.

Bakan Tüfenkci, ne kadar Suriyelinin Türk vatandaşlığına geçeceği noktasında net bir sayı olmadığını vurgulayarak, "Kimlerin geçip geçmeyecekleri noktasında elimizde bir veri yok ama ilkeleri, şartları, belirlenmiş kriterleri taşıyanlar elbetteki geçebilir." değerlendirmesinde bulundu.


AA