Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararının ardından Mark Carney'nin İngiltere'nin Brexit şokuna karşı tepkisini yönetecek olduğu üçüncü hafta başladı.

İngiltere'nin AB'den ayrılma yönünde aldığı kararın ardından İngiltere siyasetin düzensiz seyretmesiyle birlikte İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Mark Carney, istikrar sağlama vazifesinin öncülüğünü yapıyor. Likiditeyi artırmasının, bankaları daha fazla kredi vermesi için özgür bırakması ve para politikasında genişlemeci adımlar atma konusunda istekli olduğunu göstermesi ardından Carney, gelecek günlerde kanun yapıcılarla mecliste bir araya gelecek ve merkez bankasının Brexit sonrasındaki ilk faiz kararını verecek.

Tüketici duyarlılığının ve işletme güveninin dip seviyelere düşmesi, sterlinin 31 yılın düşüğünden işlem görmesiyle birlikte Carney'nin omuzlarındaki yük daha fazla olamazdı. Yatırımcılar, Perşembe günü BOE'nin faiz indirimine gitmesine yüzde 78 ihtimal veriyor. O zamanda kadar Carney'nin dile getireceği her söz dikkatle takip edilecek.

Londra'da Investec ekonomisti ve eski bir BOE yetkilisi olan Chris Hare, “Gelecek birkaç gün, siyasetteki kargaşa dikkate alındığında, bankanın da istikarı sağlamak istediği göz önünde bulundurulduğunda, ciddi anlamda önemli olacak” şeklinde görüş bildirdi.

Dikkatler, Perşembe günü gerçekleştirilecek olan para politikası kararına odaklanmış durumda. Dokuz üyeden oluşan komite, politika kararını ekonominin Brexit sonucuna olan tepkisini ölçecek önemli bir veri bulunmadığı bir ortamda verecek. Yinede yetkililer, Brexit etkilerini sınırlandırmak için önceden hamle yapmak isteyebilir. Bloomberg anketine katılan 54 ekonomistin 30'u, 14 Temmuz'da faizlerde indirime gidileceğini öngörüyor. Ankete katılan uzmanların çoğunluğu 25 baz puan indirime gidilerek faizin yüzde 0.25 seviyesine çekileceğini düşünüyor.